5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Falešná skromnost: Je to pokrytectví?

Falešná skromnost: Je to pokrytectví?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 28.2.2014 | Vydání: 3/2014

Co jsou zač lidé, kteří něco předstírají? Najdeme u nich společné charakterové rysy? V čem se od sebe při předstírání liší?

Falešná skromnost: Je to pokrytectví?

Představte si, že vás někdo zachrání z plamenů hořícího domu a vašim upřímným díkům se brání stylem: „Ale to přece ani nestálo za řeč!“ Kromě vděčnosti a radosti, že jste naživu, pocítíte nejspíš i jakési zvláštní rozladění. Co vlastně nestojí za řeč? Můj zachráněný život? Skromnost toho člověka se vás nečekaným způsobem dotkne, protože se dotyčný nechtěně „otřel“ o váš sebeobraz. Pokud by objevitel léku proti rakovině při přebírání Nobelovy ceny a s ní spojené fi nanční odměny prohlašoval, že se vlastně o nic tak obdivuhodného nejedná, řeknete si možná: „Pokrytec jeden!“

Skromnost, kterou vnímáme jako neoprávněnou, nebo dokonce falešnou, má s jednáním, jež označujeme jako pokrytecké, cosi společného: zakrývání, maskování. Zatímco v prvním případě se zakrývá především vlastní neschopnost přijmout ocenění a nedostatek sebevědomí, ve druhém případě se maskují spíše pravé motivy jednání.

Co je pokrytectví?

„Pokrytectví není psychologický termín, takže na přesném vymezení jeho obsahu se odborníci těžko shodnou. Nicméně obecně je vnímané negativně jako přetvářka. Ukázkový pokrytec se staví v pozitivním světle, ale úmysly má nekalé, “ říká psycholog Jiří Šípek. Za pokrytce ovšem můžeme dotyčného označit až ve chvíli, kdy se jeho pravá motivace „provalí“. Do té doby má punc čestného, skromného, obětavého člověka, bojovníka za práva slabších či nezištného donátora.

„Vnímání pokrytectví souvisí s hodnotovým systémem. Můžeme za něj považovat už to, že někdo například určité informace nesděluje nebo je zatají, třeba s dobrým úmyslem? Do takové situace se někdy dostane každý. Anebo je pokrytcem až ve chvíli, kdy skrývá něco, co je společností považované za nevhodné nebo nemravné?“ uvažuje psycholožka Markéta Niederlová.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace