5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Feng shui: každý ho chce, málokdo mu rozumí

Feng shui: každý ho chce, málokdo mu rozumí

Autor: Pavel Plánička, Zdeněk Kurfürst, Daniela Kramulová | Datum: 2.4.2008 | Vydání: 4/2008

Obliba feng shui v západním světě roste. V očekávání proudu životodárné energie stavíme a zařizujeme obydlí i komerční prostory podle starých čínských pravidel, která nám umožní tu naplno pracovat, onde spokojeně bydlet. Je to módní trend či dotek obecných pravidel při lidském přetváření prostoru?

Feng shui - voda a vítr - je široce uznáváno v tradičních oblastech, jakými jsou Čína, Malajsie, Singapur, Hong Kong či Japonsko, stále častěji však i v USA a v Evropě. Uplatňuje se nejen v individuální výstavbě, ale i při projektování a zařizování firemních sídel nebo nemocnic. K rozvoji obchodu i k větší spokojenosti zákazníků je využíváno v londýnských obchodních domech řetězce Marks & Spencer, ve firmách Mitsubishi, Sony či Mc Donald, tvrdí návrhářka interiérů Ludmila Djemelová. Objekty, o nichž mohou realitní agenti prohlásit, že jsou v souladu s těmito zásadami, získávají na atraktivitě. Architektonických ateliérů, které nabízejí návrhy staveb, interiérů a poradenství podle feng shui, rychle přibývá i u nás.

Módní vlna, kterou je třeba zachytit a vézt se na jejím vrcholu, nebo koncentrovaná, generacemi prověřená moudrost? Polemické téma, domnívala jsem se zpočátku. Čím více odborníků jsem oslovila, tím mi bylo jasnější, že rezervovanost až skepse se váže především k prezentaci feng shui cezené obchodem, kalkulací, touhou po tajemnu, exotice a zajímavosti, nikoli k staročínské moudrosti samé.

„Feng shui je tradičním čínským uměním přetváření prostředí a výstavby obydlí, jeho cílem je dosáhnout porozumění a harmonie mezi člověkem, respektive jeho příbytkem a přírodou. Je chápáno jako seriózní umění a vnímáno na stejné úrovni jako například čínská medicína,“ vysvětluje odborník Zdeněk Kurfürst. „Při jeho posuzování je třeba vyjít z asijského chápaní světa s jeho dynamickým celostním přístupem ke vztahu mezi Zemí, Člověkem a Nebesy, kdy feng shui odpovídá úrovni Země. Toto pojetí se liší od lineárně kauzálního přístupu, který je u nás běžně používaný. Čínská metafyzika rozlišuje pět kategorií studia světa a feng shui je řazeno do studií podob životního prostředí. Pomocí vzorců a následných výpočtů umožní posoudit možnosti a důsledky života osobnosti v konkrétním prostředí a nemovitosti.“ Je uměním „odhadnout“ kvalitu života pozorováním a analýzou prostředí, v němž daná osoba žije. „Jde o rozeznávání a pochopení čchi (energie) okolního prostředí s cílem pomoci těm, kteří o to stojí,“ doplňuje Kurfürst.

Svým komplexním zájmem o člověka, prostředí a jejich vzájemnou harmonii je umění feng shui přitažlivé, stejně jako důrazem kladeným na zdraví. Lákavá je též možnost zlepšit a zkvalitnit náš život, případně pozitivně ovlivnit vlastní osud vytvořením správného prostředí, domnívá se architekt Pavel Plánička. „V naší duchovně řídké každodennosti pak jistě může svou úzkou vazbou na východní filosofie a náboženství doplňovat chybějící sakrálno. Touha po harmonii, víra v toky energií a životní prasílu je srozumitelná. Problém ale spočívá v opravdovosti a hloubce porozumění těmto myšlenkovým systémům a smysluplnosti jejich aplikace v našich kulturních končinách,“ dodává.

Obecná pravidla, nebo mystika?

Do širšího povědomí se feng shui dostává často ve formě zjednodušených doporučení a návodů, jak vymalovat kuchyň, kam postavit postel, případně kde na pracovním stole umístit psací potřeby a rodinnou fotografii, abychom nestavěli zábrany mezi sebe a životodárnou proudící energii.

Zadáme-li do internetového vyhledávače heslo feng shui, objeví se překvapivě široká nabídka nejrůznějších harmonizérů, talismanů a amuletů, slibující zlepšit život po všech stránkách. „Mladý muž nepříjemně pociťoval absenci partnerky ve svém soukromém životě. Rozhodl se tedy podle pravidel feng shui podpořit oblast lásky a manželství. Změnil dekorace a použil obrázek symbolizující hojnost něžné ženské energie. V krátké době se objevilo hned několik přítelkyň. Jeho počáteční nadšení se za čas opět změnilo v obavy, že nikdy nenajde stálou partnerku. Konzultovali jsme tuto situaci a změnou dekorací zdůraznili jeho opravdovou touhu po životní partnerce. Asi po jednom měsíci se skutečně objevila,“ dočteme se například na webových stránkách esoterické prodejny Modrá brána. V tomto kontextu je pak obtížné působit věrohodně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace