5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Fenomén 21. století: Vyčerpaní noví otcové

Fenomén 21. století: Vyčerpaní noví otcové

Autor: Gabriela Bachárová | Datum: 31.1.2014 | Vydání: 2/2014

Žena na mateřské dovolené je vyčerpaná, frustrovaná a izolovaná, zatímco muž se má dobře. Vydělává, je mezi lidmi, setkává se s kamarády. Jako by se pro něj narozením dítěte nic nezměnilo. Velmi mylná představa. Už bychom si toho měli konečně všimnout.

Fenomén 21. století: Vyčerpaní noví otcové

David je takzvaný nový otec: snaží se maximálně věnovat dvouletému Matějovi, s naprostou samozřejmostí dělá domácí práce a chodí do zaměstnání. Denně vstává před půl sedmou. Už nějakou dobu se pořádně nevyspal. Se ženou se totiž domluvili, že v noci bude k malému vstávat on, aby tak manželce ulehčil po celodenní šichtě. Matěj se většinou budí tak dvakrát za noc. Pro tátu to znamená vstát, sednout si dle manželčina doporučení k synově postýlce a hladit ho, dokud znovu nezabere. Pokud se to nedaří (a nedaří se to celkem často), jde si s ním chvíli hrát. Mnohdy pak už sám vůbec neusne, protože ví, že za hodinu bude muset stejně vstávat.

Když se večer vrátí domů, ani si pořádně neodloží kabát a už má synka na rukou. „Prosím tě, vezmi si ho, mě bolí hlava, dnes tady byl zase blázinec,“ oznamuje žena. David přitom není žádný trouba, který by si nechal skákat po hlavě. Jen se snaží chápat svou manželku a projevit se jako moderní chlap. Takhle to samozřejmě nechodí v každé rodině, ale rozhodně se nejedná o žádný menšinový žánr. A je asi celkem jedno, zda se muži chovají podobně jako David, protože to tak vnitřně cítí, nebo protože mají pocit, že je to tak v současné době správné.

Zkrátka dnešní muži, pokud svou roli otce berou vážně, to nemají vůbec lehké. Nová situace na ně klade nesmírné nároky, ale pozornost se stále soustřeďuje hlavně na ženy a na to, jak prožívají složitost nové životní etapy ony.

Nezávidím mu, že musí pracovat…

Žena to také nemá jednoduché, pečovat o malé dítě je skutečně zápřah. Na druhou stranu je ale pro řadu maminek rodičovská dovolená vítanou příležitostí, jak si udělat (nebo dodělat) vysokou školu, absolvovat nějaký vzdělávací či praktický kurz či rozjet minipodnikání. Prostě trochu se rozvíjet. Jde to. A období, kdy je žena naplno matkou a hospodyní, často ani zdaleka není taková hrůza, jak je to zakódováno v obecném povědomí. „S dítětem je mi doma dobře. Nemusím se ráno nikam honit, dojíždět za prací, trávit hodiny v nějaké nudné kanceláři. Do zaměstnání se mi po pravdě vracet vůbec nechce. Jistě, děti dávají člověku zabrat, ale ve srovnání s pracovním životem je můj domácí svět klidný, spokojený, neuspěchaný. Vůbec svému muži nezávidím, že musí každé ráno pryč, “ přiznává Lada, maminka dvouleté Natálky.

„Narození potomka je velice zátěžovou situací pro celou rodinu i pro manželství. Aktivní otcové jsou nejen unavení, protože se snaží střídat s mámou v nočním vstávání, ale častokrát vypadávají i z volnočasových aktivit, protože doma bývají netrpělivě očekávaní. Jejich život se v tu chvíli omezí na práci a rodinu. U maminek mnohdy vyřazení z kamarádských vztahů nenastává v takové míře, protože se vzájemně s dalšími maminkami často navštěvují. Dalším stresovým faktorem, který se přidává, je i nutnost udržet si práci. V případě ztráty zaměstnání by rodina přišla o vyšší část příjmu a to si málokterá může dovolit,“ upozorňuje Lukáš Talpa, manažer projektů Táta na plný úvazek a Patron, které probíhají v občanském sdružení Liga otevřených mužů.

Tátové na hřišti

Pokud máte malé děti, možná jste si toho také všimli. A pokud nemáte, zastavte se někdy u dětského hřiště a pozorně se dívejte. Co vidíte? Muže u pískoviště, klouzaček, prolézaček. Hrají si s dětmi, věnují se jim. Ženy často sedí na okolních lavičkách, odpočívají, povídají si, maximálně vydávají příkazy nebo zasahují v případě dětských sporů. Trochu to svádí k představě, že ženy jsou (alespoň na dětském hřišti) trochu pasivní, zatímco muži berou aktivní otcovství doslova a do písmene.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace