5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Haló, tady jsem a mám zájem!

Haló, tady jsem a mám zájem!

Autor: Lucie Hanzlíková Hrdličková | Datum: 31.5.2016 | Vydání: 6/2016

Úspěch při navazování známostí je přímo úměrný schopnosti vysílat signály dvoření. A tak é přijímat ty, které jsou vyslány jako odpověď. Někdy to děláme cíleně, jindy naprosto nevědomky. Není jasné, jak se jim naučíme, a podle některých badatelů jsou dokonce vrozené.

Haló, tady jsem a mám zájem!

Představte si, že právě vcházíte do společnosti osob opačného pohlaví. Nemusíte si toho být plně vědomi, přesto okamžitě dochází k psychickým změnám, které se promítají do těla, tvrdil Albert Edward Scheflen, americký odborník na lidskou komunikaci, řeč těla a teritoriální chování. Co zjistil? Při vstupu do zmíněné společnosti se zvyšuje váš svalový tonus, napíná se obličej, vypnete tělo a hruď, zatáhnete břicho, napřímíte se a působíte celkově mladistvějším dojmem. K pozorování zmíněného jevu nepotřebujete laboratorní podmínky, stačí sledovat dění na pláži – zkuste se zaměřit na ženu a muže, kteří se k sobě z dálky blíží. K proměně dochází v momentě, kdy se setkají pohledem. Jakmile se minou, zaujmou údajně znovu svůj původní postoj.

Sexuální signály napříč kulturami

Signály, které ženy všude na světě vysílají, aby se staly objektem mužovy touhy, se v různých částech světa liší. Zároveň nevzbuzují v muži zájem jen o ni samotnou, ale i touhu uzavřít sňatek (či partnerství) a zplodit potomky. Důvodem rozdílů v „signalizaci“ je skutečnost, že v různých kulturách a u různých etnik se liší atributy, které jsou považované za atraktivní. Snad jen poslední zbytky přírodních národů jsou ještě schopny vydávat jakési přímé sexuální signály – jsem zdravá a přitažlivá, jsem připravená vstoupit do manželství. Civilizace či nejrůznější náboženství a rituály však tento prostý jazyk sexu komplikují.

• VLASY

Na první pohled například není rozdíl mezi vlasy muže a ženy, pokud by se jim nechal přirozený tvar a délka. Krátký účes, přestože mnohým ženám dodává šmrnc, považujeme obecně za spíše mužský. Naopak upravený a spíš delší účes považujeme obecně za ženský. Vlasy ale nejsou všude na světě tak přijatelným prostředkem k sexuálním signálům. V některých kulturách je zakázáno ukazovat ženské vlasy na veřejnosti, jinde jen ve spojení s náboženskými obřady.

• OČI

Na Středním východě a ve většině arabských zemí si musí ženy spolu s vlasy zahalovat i celé tělo. Vidět jsou jim jen oči. Horký pohled například takové mladičké swahilské nevěsty od hlavy po paty zahalené v černém však může působit velice sexy. To dokazuje, jakou mají právě oči důležitost při námluvách, jakým jsou mocným, až magickým signálem. Vědí to i ženy na Západě, a proto se líčí, aby zdůraznily krásu a přitažlivost svých očí.

• RTY

Ženy mají širší rty, které se při vzrušení ještě zvětšují. Ženy západního světa si mnohdy nechávají plastickým chirurgem vpravit do rtů tkáně tuk, aby byly přitažlivější. Zhruba šestiletým holčičkám kmenů Surma a Mursi v Etiopii vpravují etiopské ženy do spodního rtu keramickou destičku ve velikosti mince. Postupně je destička nahrazována větší a větší. Hodnota ženy těchto kmenů je pak dána velikostí spodního rtu, takže když se taková žena vdává, ženich musí zaplatit sumu odpovídající velikosti destičky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace