5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Helena Třeštíková: Jsem psycholog amatér

Helena Třeštíková: Jsem psycholog amatér

Autor: Jana Abelson Tržilová | Datum: 3.7.2013 | Vydání: 7-8/2013

Pod pojmem časosběrný dokument nám jaksi automaticky na mysli vytane jméno Heleny Třeštíkové, první dámy dokumentu, která jej dokázala pozvednout na úroveň, pro niž se nezdráháme na něj jít i do kina.

Helena Třeštíková: Jsem psycholog amatér

Myslíte, že se vám daří nahlížet do nitra vašich hrdinů?

Můj syn by vám na to odpověděl, že jsem špatný psycholog, protože jemu většinou nerozumím, a když se ho ptám, ptám se ho prý špatně. Při natáčení se ale snažím. Snažím se být empatická v tom smyslu, že si představuji samu sebe v daných situacích. Psychologii jsem ale nikdy nestudovala, a pokud se mohu nazývat psychologem, tak jsem psychologem amatérem.

Není výjimkou, že své filmy natáčíte i dvacet let. Dozvěděla jste se během této doby o hrdinech svých filmů něco, co vás překvapilo?

Pořád mě něco překvapuje. Na začátku takového dlouhodobého natáčení máte zcela mlhavou představu, o kom natáčíte. V průběhu se dějí různé věci, které mnohdy bývají velmi překvapivé. Když s někým točíte delší dobu, opakovaně se vídáte. Celkově jsme si bližší než po jednorázovém setkání. Ten vztah se samozřejmě vyvíjí. Přeroste i v jistý druh kamarádství. Samozřejmě to je různorodé podle toho, kdo je ten druhý. Ale já se vždycky snažím o to, aby náš vztah byl víc než jen čistě profesionální.

Podle čeho si vlastně vybíráte své hrdiny?

Především podle intuice. Například u Manželských etud, což byl můj první větší projekt, jsme potřebovali zachytit několik mladých manželských párů od okamžiku svatby. Tak jsme chodili na matriku a oslovovali ty, kteří si tam přišli pro termín svatby. A s těmi, kteří byli ochotní, jsme se domluvili. Oslovili jsme asi dvacet párů a polovina z nich byla ochotná. A s tou desítkou jsme natáčeli třicet let.

Tento projekt je dobrou sociologickou sondou. Co prozradila?

Asi to, že lidi mají tendenci pořád dělat stejné chyby. Různé modely chování se opakují. Nezávisle na době. Pokud jsou lidi aktivní, jsou aktivní, ať se děje co se děje. Samozřejmě se ale přizpůsobují. Za socialismu se aktivita protagonistů Manželských etud mohla projevovat malováním obrázků a jejich prodáváním na trhu. Za kapitalismu pak založením velké nábytkářské firmy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace