5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Hoďme se do stroje

Hoďme se do stroje

Autor: Nikola Hořejš | Datum: 29.6.2012 | Vydání: 7-8/2012

Zrcadlo a počítač nikdy nelžou. Stále více lidí věří, že se pomocí sebemonitorování lépe pozná a možná se i změní. Jsou jejich pokusy jen podivínskou hrou, nebo cestou k personalizované medicíně?

Hoďme se do stroje

Gary Wolf měl dnes dobrý den. Spal přesně 7 hodiny a 13 minut a jeho mozek prošel dostatečným množstvím fází REM. Pravidelný srdeční rytmus ukazuje na nízkou hladinu stresu. Jeho tep, tlak, kožní odpor, periferní teplota i svalové napětí jsou v normálu. Dnes ušel sedm set kroků, spálil sto třicet kalorií, dvacet tři minut cvičil na správné hladině výkonu a tři hodiny během dne lenošil. Jeho nálada je na 25 procentech a index narcismu na běžné hodnotě 0,3.

Gary Wolf není ani hypochondr ani chronický pacient sledovaný lékařským konziliem. Je součástí nenápadného společenského proudu lidí, kteří věří, že pokud se lépe poznáme, budeme lépe žít. „Poznej sebe sama,“ stálo na vstupu do pověstné delfské věštírny, aby připomínalo panovníkům a vojevůdcům, že každý je omylný a může se dále zlepšovat. Touha po sebepoznání a sebezdokonalení je určitě ještě starší než antické věštby. Jedna věc se ale změnila, pokusy technooptimistů nepoužívají filozofické knihy, psychology nebo věštce, ale nejnovější elektronické hračky.

Nejde o žádnou sci-fi. Už teď kolem nás pobíhají nadšenci s krokoměry a s hodinkami, které měří tep. Jak se technologie na sledování našeho života zlevňuje a zmenšuje, od špičkových sportovců a specializovaných laboratoří se přesouvá do kanceláří, domovů a k hovorům v hospodě. Díky několika málo přístrojům může mít člověk o sobě mnohonásobně více údajů než váš lékař nebo psycholog. Otázka je, jestli s daty dokáže změnit svůj život alespoň o trochu k lepšímu.

Hodinky s vodotryskem

Když zabloudíte na stránky Quantified Self (Kvantifikované Já), které sdružuje nadšence pro biometrická data, najdete seznam snad pěti set přístrojů, aplikací a programů pro sebemonitorování. Populární je třeba Zeo, přístroj za několik tisíc korun. Je to jednoduchá plastová čelenka, která sleduje mozkové vlny ve spánku, jejich průběh ukládá do počítače nebo telefonu, a může vás například vzbudit ve chvíli, kdy bude pro vás procitnutí nejméně nepříjemné – v lehkém spánku. Z dat může spáč vyčíst, ve kterém prostředí, v jaké posteli nebo v jakém stavu je jeho spánek nejkvalitnější. Dříve by kvůli tomu musel přespat ve specializované spánkové laboratoři s přístroji stokrát dražšími.

Nebo přístroj s tajemným názvem EmWave HRV. Sleduje pravidelnost tlukotu srdce a zájemci s ním mohou nacvičovat zvládání stresu a úzkosti. Elektronická pomůcky Fitbit za sto dolarů zase změří všechny vaše pohyby za den a počet spálených kalorií, abyste věděli, kolik musíte ještě cvičit nebo v lepším případě kolik můžete ještě sníst. Aplikace RescueTime (Zachraň čas) dokáže při práci na počítači sledovat, kolik času jste za den promrhali zbytečnostmi a nesmysly.

Ne všechny hračky v nabídce slouží pro přetížené manažery a IT odborníky. Na stránce Drinkingdiary.com (pitný deníček) lidé s náchylností k alkoholismu zapisují, kolik skleniček si za den dopřáli, a toto pouhé anonymní sledování jim – podle jejich slov – pomáhá udržet pití na uzdě. „Proč byste lhali, když je to jen počítačový deníček,“ popsal svůj pocit jeden z uživatelů deníku The New York Times.

Další podobný program, který bude připadat zejména psychologům podezřelý, sestavil čtyřiapadesátiletý programátor Joe Cousins, když mu diagnostikovali maniodepresivní poruchu. Jeho stránka Moodscope.com (Měřič nálady) se vás každý den pomocí jednoduchého testu zeptá, jak se máte, a nabídne vám jednoduchou křivku, jak vaše nálada klesá a zase se zvedá. Program využívá přes tisíc lidí, a když máte strach ze splínu a deprese, můžete sdílet svoje výsledky s blízkými přáteli. Připomíná to jiný vynález – malé přístroje se sledováním polohy pomocí GPS, které monitorují pacienty se sklonem k depresím a upozorní je, když se během dne příliš nehýbají z místa bydliště. Pohyb je totiž dobrá prevence proti poklesům nálady.

Jiné přístroje sledují váš dech, pot nebo hladinu cukru v krvi. Firma Zephyr vyrábí sofistikované oblečení, které sleduje zátěž a stres u vojáků a záchranářů. Proti tomu jsou i pověstné hodinky s vodotryskem banálním vynálezem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace