5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Hříchy v „obejváku“ - Jak bydlí průměrný Čech

Hříchy v „obejváku“ - Jak bydlí průměrný Čech

Autor: Hedvika Novotná | Datum: 28.2.2014 | Vydání: 3/2014

Prostor a věci, kterými se obklopujeme, ovlivňují náš život více, než si připouštíme. Kvalita bydlení značně působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu. Je prokázáno, že elementy, jakými jsou světlo, barvy, zvuky, materiály či vzduch v místnosti, ovlivňují naše pocity a náladu.

Hříchy v „obejváku“ - Jak bydlí průměrný Čech

Jsou to zejména barvy, které hrají v našem životě velmi důležitou roli. Přibližně 87 % smyslových vjemů získáváme totiž pomocí barevného světa. Lidské oko je schopno rozlišit neuvěřitelné množství barev a barevných odstínů. To, jak člověk barvy vnímá, však záleží na více faktorech. Mezi tyto faktory patří například různé odstíny barev, druhy osvětlení (denní či umělé), náš současný stav a nálada či biologický rytmus.

Dalo by se tedy předpokládat, že člověk bude při zařizování vlastního bydlení klást velký důraz na zařízení a jednotlivé prvky v interiéru, které by umocnily kvalitu jeho bydlení. Bohužel ve většině českých domácností tomu tak přesto není.

Většina Čechů se za své bydlení stydí

Na podzim loňského roku uspořádala Raiffeisen stavební spořitelna anketu, která ukázala, že se více než 55 procent Čechů za své bydlení stydí. Tento fakt je jedním z důvodů, proč si k sobě domů raději nezvou ani návštěvy. Účastníci ankety se obávali, že by si hosté mohli povšimnout nedostatků v jejich bydlení, nepořádku či zastaralého vybavení. Díky studu za vlastní domácnost jsou někteří lidé ochuzeni o společenský život. Osmdesát procent respondentů tvrdilo, že by se před návštěvou cítilo lépe, kdyby mělo možnost své bydlení vylepšit. Nejvíce jsou lidé nespokojeni se stavem své kuchyně a koupelny, vadí jim staré kachličky, umakartové jádro, zašlé spáry mezi dlaždicemi, zastaralý nábytek či kuchyňská linka, špinavé zdi a staré interiérové dveře. Anketa také ukázala, že téměř polovina dotázaných přemýšlí nad zkvalitněním svého bydlení a zpytuje svědomí až ve chvíli, když je na návštěvě v nějakém cizím vkusně zařízeném bytě nebo domě.

Kdo je to vlastně „průměrný Čech“?

Komunikační agentura Kaspen/Jung von Matt ve spolupráci se společností Perfect Crowd zrealizovala před třemi lety průzkum, ve kterém si položila otázku, jak se vlastně žije průměrnému Čechovi. Kdo je vlastně „průměrný Čech“, jak je starý, jakou má životní úroveň a jak vypadá jeho obývací pokoj, který odráží jeho reálný život? Je to rodina, důchodce, pár svobodných partnerů, nebo rozvedená matka s dětmi? Komunikační agentura se rozhodla najít odpovědi na tyto otázky, protože tím zároveň chtěla pomoci svým klientům pochopit životní realitu tzv. průměrných Čechů. Na základě tohoto průzkumu se zrodila fiktivní rodina Novákových a projekt „Obejvák“. Tým expertů se rozhodl zkoumat obývací pokoj z toho důvodu, že právě tato místnost je prostorem, kterým se prezentujeme, kde se uvolníme, který si dotváříme maličkostmi, které jsou pro nás z nějakého důvodu důležité. Kvalitativní část výzkumu spočívala v analýze detailů téměř tisícovky fotografií a v ověřování informací z dostupných statistik, výzkumů, článků a publikací na dané téma.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace