5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Hypermozek. Čeká lidstvo větší synergie myšlení?

Hypermozek. Čeká lidstvo větší synergie myšlení?

Autor: Vojtěch Pišl | Datum: 31.12.2013 | Vydání: 1/2014

Vybavujete si, jak při procházce s partnerem vzájemně vyrovnáte rytmus chůze? Jedná se o jednoduchý příklad synchronizace tělesných rytmů, která je zásadní součástí neverbální komunikace. A také základem vašeho sociálního úspěchu.

Hypermozek. Čeká lidstvo větší synergie myšlení?

Proč a jak se činnost dvou mozků sjednocuje s přesností na zlomky vteřiny? Součástí každodenního života člověka (ale i vyšších primátů) je spolupráce s ostatními. Ta i na nejjednodušší úrovni, třeba při zvedání kamene, vyžaduje vzájemnou koordinaci chování. Je nutné vnímat, kdy, jakou silou a z jakého úhlu druhý člověk svou stranu kamene nadzvedne – a mít jistotu, že nám jej následně nepustí na nohu. Abychom o tom mohli vůbec uvažovat, musíme mít zkušenost s druhými a předpovídat jejich jednání. Protože by takové získávání zkušenosti, teoretické úvahy o motivacích pustit, nebo nepustit kámen a vypočítávání vektoru působení síly na kámen bylo extrémně složité, náš mozek si místo toho představí, že jsme na místě dotyčného.

Vnímání druhých lidí tak není založené na logické úvaze, takže si neříkáme „pláče – a z toho vyplývá, že je mu smutno“, ale náš vlastní mozek aktivuje centra spojená s pláčem, takže můžeme sami virtuálně zažít pocity druhého. To se týká veškerého vnímání druhých – jejich emocí, pohybu, motivací nebo třeba fyzického zranění. (A navíc se zdá, že právě limity v této přirozené koordinaci pohybů a myšlení dvou lidí stojí za poruchami jako autismus nebo schizofrenie.)

Napije se? Záhada vyřešena!

Klíčovým pojmem pro vnímání druhého člověka jsou tzv. zrcadlové neurony, speciální buňky umístěné převážně v premotorické mozkové kůře. Klasickou funkcí neuronů premotorické kůry je řídit pohyb; zrcadlové neurony navíc ještě interpretují činnost jiných lidí. Snímání několika jednotlivých neuronů zodpovědných za specifické pohyby u opic ukázalo, že se zrcadlové buňky v mozku zkoumané opice aktivují při vykonávání specifického pohybu jinou opicí nebo chovatelem.

Některé zrcadlové neurony dokáže aktivovat dokonce i pouhý zvuk související s pohybem. A část zrcadlových neuronů reaguje i na pouhé předvídání nějakého pohybu. Aktér se chystá kousnout do jablka, vidíme, jak ho bere do ruky – a kromě neuronů, které řídí naše vlastní uchopení jablka, se nám aktivují i ty, které řídí pohyb k ústům. Aniž bychom nad něčím přemýšleli, automaticky si aktivujeme schéma, které by odpovídalo našemu jednání v dané situaci.

Pro chápání a předvídání pohybů ostatních lidí je zásadní, abychom jich byli schopní i my sami. Jenom v takovém případě budeme mít vypěstované zrcadlové neurony, které řídí příslušný pohyb u nás samotných – což skutečně potvrdila studie zkoumající profesionální tanečníky. Ti při nácvicích viděli mnohokrát tančit dvojice svých kolegů (pokaždé ženu a muže), takže pasivně dokonale znali mužské i ženské pohyby, byť sami byli schopni předvést jen kroky svého pohlaví. Pokud by náš mozek zpracovával viděný pohyb teoreticky, rozumově, mozek tanečníků by měl zpracovávat viděné taneční kroky mužů i žen stejně, protože zná oba dokonale. Naopak pokud cizí pohyby nezpracováváme rozumem, ale na základě analogií s vlastním pohybem, motorická kůra tanečníků musí být více aktivovaná při pohledu na kolegu stejného pohlaví, který je dokonale ovládá. A to se podařilo prokázat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace