5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Autor: Eva Kubová | Datum: 1.9.2015 | Vydání: 9/2015

Patříte mezi ty, kteří bez svého „dotykáče“ nevytáhnou paty, nebo vzpomínáte na „normální“ mobil, kde nebyl problém napsat SMS poslepu, či dokonce na klasické sluchátko, za kterým stačilo zaklapnout dveřmi, a nebyli jste k dosažení?

Informační pasti: Budeme v područí IT elity?

Jenom poslouchat nám už nestačí – našemu životu vládne vizualizace. Chceme vidět všechno, očem slyšíme, adokonce chceme pokud možno vidět víc, než co je kdispozici pouhému oku. Bez velkoplošné obrazovky se neobejdou přenosy sportovních utkání vhospůdkách ina náměstích, promítací plátna lemují podia při plesech či koncertech, aby nám neunikl žádný detail vprojevu celebrit, případně můžeme sledovat sami sebe při tanci. Obrazovky zapínáme ipři rodinných setkáních, abychom si promítli fotky nebo pustili video.

Jak moc zasahuje pokrok ido běžného posezení ukávy, jsem se měla možnost přesvědčit nedávno na vlastní kůži. Setkání smou známou, která patří ke generaci 25+, probíhalo následujícím způsobem: Ujala se slova asní ijejí chytrý telefon. Vše očem hovořila, podkládala fotodokumentací, videem, popř. odkazem na web. Atak jsem měla možnost vidět právě pořízený odpadkový koš, tchyni, jezevčíka ivývojové fáze jejího aktuálního účesu včetně tváře mistra kadeřníka, který dílo před pár hodinami dokončil.

Byl to pro mě zážitek. Během večera jsem viděla mnohé. Pro věčné hledání té správné vizualizace nebyl sice čas na úplně plynulý rozhovor, pohledy zočí do očí chyběly, ani další neverbální signály nehrály zrovna prim. Ale bavily jsme se itak skvěle, ikdyž jinak. Až do chvíle než řekla: Aco ty? Žádné fotografie, videa ani odkazy jsem po ruce neměla akupodivu jsem se začala cítit tak nějak nepatřičně. Jakoby mi chyběly „důkazy“ pro vlastní život.

Digitální propast

Pochopila jsem, že úvahy mladší generace, zda je vůbec nutné setkávání vrealitě, když můžeme zapnout Skype, Facebook aspol., mají své opodstatnění. Náš život „off-line“ se do jisté míry zjednodušuje, atak se můžeme směle vrhnout do on-line reality. Navíc důmyslné prolínání obou dimenzí, jako např. on-line nakupování, má přeci své přednosti. Mnohdy apro mnohé je zajímavější, napínavější ahlavně díky pseudonymitě zdánlivě ibezpečnější, pohybovat se ve virtualitě než vrealitě.

„Nevíte, kde bych se otom něco dozvěděla?“ ptá se starší paní na úřadě. „To si můžete najít na internetu,“ odpovídá automaticky mladá úřednice. „No právě, že nenajdu,“ zamumlá si paní pro sebe odcházejíc…

Informační technologie nabízejí celou řadu způsobů komunikace, zároveň ale ohrožují ty, kteří ktěmto technologiím přístup znějakého důvodu nemají. Riziko digitální propasti je vsoučasnosti alarmujícím problémem, který se bude nadále prohlubovat. Digitální propast mezi jedinci, domácnostmi, firmami ageografickými územími na různých socioekonomických úrovních – to je dnešní realita. Na okraji digitální propasti nestojí pouze ti, kteří nemají přístup ktechnickým prostředkům. Rozdělení společnosti ovlivňuje rovněž schopnost jejich využití, tzv. informační gramotnost.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace