5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Inspirativní pohled na koučování

Inspirativní pohled na koučování

Autor: Dana Fajmonová | Datum: 14.2.2007 | Vydání: 2/2007

Maren Fischer-Epe: Koučování (Praha: Portál)

Autorkou nové knížky o koučování je psycholožka, rodinná terapeutka a poradkyně v personální oblasti. Už jen profesní zázemí autorky poskytuje příslib zajímavého pohledu na koučování. Autorka na začátku jasně vymezuje oblast využití metody koučování ve firemním prostředí. Avšak celá knížka je proniknuta jejím psychologickým uvažováním, což považuji za velký přínos a zdroj výjimečnosti této knihy ve srovnání s ostatními publikacemi o koučování dostupnými v současnosti na českém trhu.

Ve svižném úvodu neopomine poskytnout čtenářům, pro které je koučování dosud neprozkoumanou krajinou, jeho historii, definici, různé formy koučování a typické zakázky klientů. Hned nato čtenář dostane k dispozici „kufr s nástroji“ – jak je nazvaná kapitola, která představuje nejobsáhlejší část knihy. Čtenář v něm najde skutečně pestrou paletu nejrůznějších nástrojů používaných v koučování – od standardních, jako je stanovování cílů či zpětná vazba, až po ty inspirované psychoterapeutickou prací, jako je vizualizace problému, jeho převedení do symbolické roviny či práce se symboly v prostoru. Z dalších zajímavých technik, na které v kufru narazíte a nenajdete je v ostatních knížkách o koučování v českém překladu, zmiňuji například práci se změnou hodnocení událostí a vlastních možností – přerámování, nebo práci se začarovaným kruhem v našem chování a uvažování. Speciální podkapitolu tvoří vysvětlování „psycho-logického světa“, kde je čtenář zasvěcován například do učení prostřednictvím představ, nebo se dozví, jak je to se změnou osobnosti. Zároveň poskytuje praktické doporučení, jak lze v rámci koučování pracovat s krizí. Čtenář, který dosud neměl možnost seznámit se s čtyřúrovňovou teorií komunikace Schulz von Thuna, zde najde přehledné shrnutí a tipy pro její využití při koučování.

Za jednu z mála chyb na kráse této knihy považuji nepřehledné strukturování hlavní části věnované nástrojům. Čtenáři doporučuji, aby se příliš nespoléhal na názvy podkapitol, které jsou někdy zavádějící a lze pod nimi najít často mnohem víc, než naznačují. Nástroje autorka „do kufru“ naskládala a nedbala na pořádek či přehledné členění.

Zároveň je škoda, že ostatní kapitoly, které pokrývají neméně důležitá témata koučování, jsou nepoměrně stručnější a stály by za hlubší rozpracování. Maren Fischer-Epe se v nich nejdřív pouští do otázky, která opět odráží její psychologické uvažování, jak zodpovědně využívat nástroje koučování, jak moc a kdy „jít do hloubky“. Čtvrtou kapitolu ocení zejména začínající kouči, protože poskytuje jasný postup a strukturu koučovacích sezení. Na své si přijdou v páté kapitole i manažeři, kteří by rádi obohatili svoji praxi o koučovací přístup. Úplný závěr knihy se nese, jak jinak než v duchu rozvoje a autorka nám poskytuje tipy, jak rozvíjet své kompetence kouče. Knížka je obohacená různými nákresy, které vtahují do učení naši pravou hemisféru. Dalším oživením jsou ukázky koučovacích rozhovorů.

Výjimečnost této publikace pramení ze zaměření na svět organizací a businessu v kombinaci s hlubším psychologickým vhledem. Proto knížka pravděpodobně uspokojí nejen ty, kteří chtějí do této oblasti proniknout, ale i aktivní kouče, kteří hledají inspiraci pro obohacení své praxe. Koučování je jako metoda práce s klientem velice dobře využitelná v pomáhajících profesích. Věřím, že srozumitelný a psychologický jazyk této knížky umožní, aby si koučování našlo cestu i k lidem z této oblasti.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace