5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > IT generace a rodiče pod pantoflem

IT generace a rodiče pod pantoflem

Autor: Ing. Jarmila Rýdlová, Ph.D. | Datum: 28.4.2017 | Vydání: 5/2017

Spokojeně jsem si prohlížela své dílo – fotku, kterou jsem měla odeslat společně s požadovaným textem. Nejásala jsem nad svým vzhledem, ale nad skutečností, že jsem se skamarádila s programem na úpravu fotek.

IT generace a rodiče pod pantoflem

Díky této aplikaci jsem se naučila různé užitečné vychytávky – podařilo se mi vyretušovat kruhy pod očima, odstranit neposedný pramínek vlasů či vymazat část odstávající halenky. Byla jsem nadšená z toho, že opět alespoň trochu držím krok s dobou. Neboť – jak praví klasik – kdo chvíli stál, ten stojí opodál. O tom, že můj postup „pokus–omyl“ nebyl otázkou několika minut, ale spíše celého podvečera, raději psát nebudu. Rovněž nebudu hovořit o tom, jak mocně se má hruď dmula pýchou, když jsem se chlubila svému třináctiletému synovi, že jsem zvládla něco, co on neuměl. Tato situace je u nás totiž spíše světlou výjimkou.

Rodinný helpdesk

Normální stav v naší rodině je totiž takový, že pokud narazíme na nějaký problém týkající se výpočetní techniky, náš syn funguje jako „helpdesk“. Mezi jeho počiny, kterými přispěl k blahu naší rodiny, patří mimo jiné instalace wi-fi routeru, přeladění televize (která je už na mě příliš „smart“, takže příště si raději koupím nějakou alespoň trochu „stupid“) nebo zprovoznění nefunkčního tabletu.

Samozřejmě, je úžasné mít doma takovou oporu. Má to ovšem jeden háček. Dosti podstatný háček. Někdy (vlastně poměrně často) se přihodí, že musím žebrat u syna o radu. To je pro mě krajně ponižující, zejména když je to poté, co mu vynadám, že neuklidil nebo že proseděl celé odpoledne u počítače. To mne pak uzemní větou: „Teď jsem ti dobrý, že jo?“ A nebo – což je snad ještě horší – se beze slova přemístí k mému notebooku, vyřeší můj „neřešitelný“ problém a s pohledem plným převahy nad mou neschopností (pracovní i rodičovskou) vítězoslavně odchází. V těch chvílích závidím našim rodičům, jejichž životy ještě nepřevrátilo naruby šílené tempo rozvoje informačních technologií, a kteří si tudíž poměrně dlouho užívali výsady být chytřejší než jejich děti. Opravdu si nevzpomínám, že bych já ve svých třinácti letech byla schopna nějak výrazně poučovat či v něčem převyšovat své rodiče. Rodiče (rovněž jako učitelé ve škole) byli pro mne autoritou. To neznamenalo, že bych s nimi vždy ve všem souhlasila, ale většinou mi stejně nic jiného nezbylo. A mimo jiné i díky tomu jsem si do života odnesla jakousi pokoru a vědomí, že žádný strom nevyroste až do nebe.

Rovněž je již v nenávratnu pryč doba, kdy jsme mohli syna potrestat (samozřejmě výchovně pro jeho budoucí dobro) tím, že jsme mu zakázali přístup na internet. Uvést wi-fi opětovně do chodu jediným stiskem vypínače, jakmile jsme vystrčili paty z domu, nebyl pro něj již před lety žádný problém. Nezbylo tedy nic jiného než „vychytat technické mouchy“ našeho výchovného zákroku tím, že jsme odpojili celé wi-fi zařízení a schovali jej. V prvních okamžicích naše nová metoda slavila úspěch. Syn zjihl, přestal odmlouvat, a dokonce si uklidil ve svém pokoji, takže opět bylo patrné, že se jedná o dětský pokoj, a nikoli o chlév. Netušili jsme ovšem, že tímto vytrestáme především sami sebe. Ještě ten den jsem totiž potřebovala vyřídit pracovní maily. Zapojila jsem wi-fi – a ejhle, ono nic. Čas kvapně utíkal a má nervozita vzrůstala přímo úměrně s počtem mých nevydařených pokusů. Nezbylo než se obrátit na syna, který mě celou dobu mlčky, ovšem s neskrývaným pobavením, pozoroval. Neochotně se zvedl, chvíli něco prováděl s wi-fi routerem a za chvíli internet naskočil. Načež suše konstatoval: „Příště na to raději nesahejte, když tomu nerozumíte. Ještě to zkazíte.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace