5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jak ho zabít, aby zůstal naživu?

Jak ho zabít, aby zůstal naživu?

Autor: Romana Suchá | Datum: 28.5.2015 | Vydání: 6/2015

Manželská krize, psychické zranění, ztráta sebeúcty a léčba prostřednictvím satirovské transformační systemické terapie – tak můžeme stručně shrnout příběh naší pacientky Věry, která psychicky nezvládla odhalení manželovy nevěry a vzájemné odcizení se. Seznamte se se specifiky terapie, která jí pomohla.

Jak ho zabít, aby zůstal naživu?

Před čtyřmi měsíci odhalila manželovu nevěru s kolegyní z práce.Údajně se s milenkou už rozešel a oba manželé chtějí na vztahu pracovat. Navzájem se však velmi odcizili. Celá situace se pro paní Věru stávala neúnosnou – nedokázala fungovat v práci, nemohla se soustředit, dělala chyby.

Subjektivně jsem měla z pacientky rozpaky – působila jako oběť, která si libuje ve svých bolestech. Obviňovala manžela z nevěry a sama udělala totéž (v minulosti mu byla jednou nevěrná). On jí odpustil – ona mu odpustit nechce. Označila ho za zrádce, už mu nevěří. Vnímala jsem obtížnost její situace – manžel stále pracuje na stejném pracovišti jako milenka. Měla vnitřní pochybnosti, zda vztah skutečně ukončil. Dominovaly pocity ublížení a zrady, byla zahlcena svou životní nespokojeností a obviňováním svého okolí.

To mě vedlo k úvahám o její prožívané sebehodnotě. Na začátku vztahu si byla manželem hodně jistá. Když spolu začali chodit, tak jí moc neimponoval. Jako muž se jí ve skutečnosti příliš nelíbil, spíš oceňovala jeho spolehlivost. Navíc byl do ní velmi zamilovaný a hodně ji obletoval. Jakoby jí manželova nevěra potvrdila jeho hodnotu, ale zároveň negativně zasáhla její vlastní sebeúctu.

Hned v úvodním rozhovoru se nám podařilo odhalit a pojmenovat její vnitřní konflikt. Uvědomila si, že na jedné straně cítí velký vztek na manžela (až nenávist a odpor) a na druhou stranu ho miluje. Chtěla by se postavit na vlastní nohy, odpoutat se od něho, ale život bez manžela si neumí představit. Žádá po něm projevy lásky, ale sama mu je v tuto chvíli nedává – chová se odměřeně, nepřístupně, vyčítavě.

Nabyla jsem dojmu, že pacientka může mít z terapie užitek, když zažije pocit vlastní hodnoty. Proto jsem se snažila terapii zaměřit na prožitek vnitřní individuality a jedinečnosti – zprostředkovat jí zážitek, který by posílil její identitu a sebeúctu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace