5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jak se šikanuje na českých univerzitách?

Jak se šikanuje na českých univerzitách?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 31.10.2014 | Vydání: 11/2014

Šikana v akademickém prostředí není ničím neobvyklým. Dobrou zprávou je, že v mezinárodním srovnání patří české univerzity k těm lepším a šikana se na nich vyskytuje poměrně málo. V Česku je šikana typicky problém pracovišť s „toxickou firemní kulturou“, která jsou poznamenána špatným vedením, vytvářením nepřátelských klik a přehnanou rivalitou. Důsledky šikany pak mohou být zhoubné, a to nejen pro její oběti, ale také pro svědky, studenty a kvalitu vzdělávání jako takovou.

Jak se šikanuje na českých univerzitách?

Tuzemské akademické prostředí má z hlediska šikany svá další specifika. Na rozdíl od zahraničí, kde si častěji „jdou po krku“ kolegové, u nás převažuje šikana z vedoucích pozic vědecké autority.

„Ve svém oboru je opravdu kapacita a studenti jsou z jeho přednášek nadšení. Když mi před koncem magisterského studia sám nabídl, abych pokračoval v doktorandském studiu, že mě rád povede a vytvoří mi maximální podmínky pro můj výzkum, cítil jsem se poctěný. Jenže se ukázalo, že mě potřeboval hlavně jako levnou pracovní sílu v laboratoři, a nakonec ještě moje výsledky sám prezentoval na konferenci jako úspěch pracoviště, které vede – ani mě na ni nepřizval,“ líčí své trpké zkušenosti 31letý biolog. Studium sice dokončil, ale z akademického prostředí odešel. Dnes pracuje jako specialista ve velké farmaceutické firmě a své rozhodnutí s odstupem času hodnotí jako jednoznačně správné, přestože vždycky toužil věnovat se hlavně vědě.

Tak vypadá jeden z poměrně typických příkladů šikany v českém akademickém prostředí, zjistila ve svém výzkumu na třech tuzemských univerzitách Kateřina Zábrodská, vědecká pracovnice pražské pobočky Psychologického ústavu AV ČR. Tento způsob šikanujícího přístupu zažívají zejména mladí doktorandi, kteří si zvolili přírodovědecké vzdělání.

V Česku častěji šikanuje šéf

Šikana v akademickém prostředí má některé specifické rysy, jež ji odlišují od šikany na jiných pracovištích. Tam se obětí častěji stávají pracovníci s nižší kvalifikací a osoby vyššího věku, tedy skupiny, které jsou na pracovním trhu znevýhodněné. Na vysokých školách a vědeckých pracovištích se s šikanou pracovníků na hranici důchodového věku prakticky nesetkáme – jsou to totiž právě oni, kdo tu díky organizační hierarchii zastávají vedoucí pozice.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace