5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jak vyjádřit lásku

Jak vyjádřit lásku

Autor: Magdalena Vokáčová | Datum: 29.1.2015 | Vydání: 2/2015

Chcete z lásky partnerce se vším pomáhat, zatímco ona by místo toho občas ocenila nepraktický dárek, kytku nebo objetí? Anebo možná patříte k lidem, kteří si na vyznání citů moc nepotrpí. Najděte k tomu odvahu dřív, než může být pozdě!

Jak vyjádřit lásku

Občas za mnou přijdou lidé nešťastní z toho, že svému partnerovi či partnerce dávali málo najevo, jak moc pro ně znamená. Nejsmutnější příběhy jsou samozřejmě spojené s nečekaným úmrtím. “Pocit toho, co jsem nestihla a že už to nikdy nenapravím, je děsivý,” pláče Irena, jejíž partner zahynul při autonehodě. Technika psaní dopisů patří k těm, s nimiž v koučování pracuji nejraději, a tak jsem Irenu požádala, aby mu napsala dopis, ve kterém bude všechno to, co mu nestačila říct. Je samozřejmě lepší napsat dopis plný ocenění někomu, kdo si jej ještě přečte. Tento článek tedy píšu proto, abychom dokázali projevit své city včas. Přestože text je zaměřen zejména na partnerské soužití, můžete si dosadit vztahy s přáteli, rodiči, dětmi apod.

Problémem může být nejen odvaha city vyjadřovat, ale také vědět, jaké máme možnosti, jak si dát navzájem lásku najevo. Formou dopisu máme možnost sdělit naše ocenění slovy. Jaké další způsoby vyjádření úcty a lásky vůči druhému máme k dispozici?

Pět jazyků lásky

Gary Chapman, americký manželský poradce a pastor, který je sám více než 45 let ženatý, zasvětil svůj život studiu tématu, jakými způsoby si vzájemně vyjadřujeme lásku. Podle Chapmana lidé vyjadřují lásku různými způsoby a cítí se být milováni různými způsoby. Těchto pět způsobů projevení a přijímání lásky nazývá ,,jazyky lásky.” Pro zjednodušení připodobňuje jednotlivé způsoby vyjadřování lásky k cizím jazykům. Chapman tvrdí, že lidé se cítí být milováni pouze tehdy, když partner vyjadřuje lásku v jazyce, který je pro příjemce srozumitelný. Pokud je láska vyjádřena jiným způsoběm, vzkaz “miluji Tě” nemusí být doručen. Přestože je Chapmanův model zjednodušující, může nám dobře posloužit k tomu, abychom se zamysleli nad tím, jakými způsoby si můžeme vyjadřovat lásku a jak bychom si přáli, aby druzí projevili lásku nám.

Dle Chapmana máme k dispozici 5 základních jazyků lásky:

1. Slova ujištění

2. Zájem (pozornost)

3. Dárky

4. Skutky, služby

5. Fyzický kontakt

Obecně máme tendence mít jeden z těchto ,,jazyků” jako svůj primární. Například pokud je naším přirozeným způsobem vyjádření citu pomocí darů, poznáme to podle toho, že my sami budeme rozdávat promyšlené dárky druhým. Problém v komunikaci může začít tehdy, když si myslíme, že způsob, jakým dáváme najevo lásku, sdílí také všichni ostatní… Pokud partneři nemají stejný způsob vyjadřování citu, mohou se snadno cítit oba dva nemilovaní. Můžeme se pak dostat do absurdní situace, kdy se sice obě strany naplno snaží vydat ze sebe to nejlepší, ale navzájem si nerozumí. Je to jako kdyby hovořili každý jiným jazykem.

Slova ujištění

Upřímná slova vyznání, komplimenty, ocenění, ujištění o vaší pozici ve vztahu… Vyjádření vděčnosti za to, že jste spolu, není nikdy dost. Mezi slova ujištění určitě patří všechny komplimenty. Můj americký spolužák z vysoké školy tvrdil, že my Češi si neumíme dávat komplimenty. ,,Co to je za komplimenty?” rozčiloval se. ,,Jé, ty vypadáš skvěle, ani bych tě nepoznala… Tobě to sluší, ty jsi zhubla?... Ale vypadáš pořád dobře, i po těch letech… Vypadáš nějak jinak, vypadáš dobře… “ Spolužák měl pravdu. Upřímně na druhém oceňte vše, co můžete ocenit. Komplimenty však mají jedno podstatné pravidlo: mluvte co nejjednodušeji a nesrovnávejte. Lepší je prostě někomu říci, vypadáš nádherně a už nic nic dalšího nedodávat – čím jednoddušeji, tím lépe.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace