5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jak na nás působí hudba?

Jak na nás působí hudba?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 31.5.2013 | Vydání: 6/2013

Ovlivňuje emoce, ale i řadu rozumových funkcí, dokonce dokáže zasáhnout do stavby mozku. Umí ukolébat k spánku, pomáhá mobilizovat síly v kritických situacích i vybudit až na pokraj infarktu. Hudba zasahuje do našeho každodenního života víc, než tušíme – dokonce i když nehrajeme na hudební nástroj a neumíme zpívat.

Jak na nás působí hudba?

Bez přehánění můžeme říct, že hudba dotváří náš životní příběh. „Ne náhodou nám může písnička, kterou jsme slyšeli při určité události, tyto chvíle i po letech připomenout. Vyvolá dávno zapomenuté vzpomínky a pocity, o kterých jsme ani neměli tušení, že jsou v nás někde uschované. A to se týká nejen pocitů spojených s prožitky příjemnými, ale též pocitů, které nás doprovázely v temných chvílích,“ konstatuje psycholog a muzikoterapeut Matěj Lipský. Ostatně původní význam hudby byl rituální a rituály vymezovaly důležité události na životní pouti člověka. „Hudba sloužila k vyrovnání se s nejrůznějšími situacemi, rituály spojené s hudbou pomáhaly lidem odvrátit od sebe nepříznivé události, mírnily strach ze smrti, nepřízně osudu, pomáhaly v boji s chorobami,“ dodává muzikoterapeut.

Víte, co je pro vaše dítě nejlepší?

Naše „hudební historie“ začíná podle Matěje Lipského ještě před narozením. Již během nitroděložního vývoje vnímáme hudbu, kterou můžeme v pozdějších letech bezpečně identifi kovat. Generace našich předků věděla své o účincích ukolébavek na nemluvňata, o potvrzení této intuitivní lidové moudrosti se postarali například kanadští výzkumníci z Albertské univerzity, kteří zjišťovali účinky hudby na novorozence. Při přehrávání ukolébavek (u nedonošenců případně doplněných o přídavné zvuky srdečního tepu nebo zvuku dělohy) na novorozeneckých odděleních zjistili, že miminka lépe snášejí bolest spojenou s odběry krve a dalšími lékařskými výkony, zaznamenali i pozitivní vliv na srdeční tep, dechovou frekvence a na příjem potravy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace