5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jaké hračky dnes letí? Sliz, horor, hnus

Jaké hračky dnes letí? Sliz, horor, hnus

Autor: Kateřina Rodná | Datum: 29.6.2011 | Vydání: 7-8/2011

Dokonale propracované modely i podivně zdeformované postavy, figurky seriálových hrdinů, plyšáci po autonehodě… Nikdy v minulosti nebyla nabídka hraček tak široká, reklamní „masáž“ dětí a rodičů tak intenzivní jako dnes. A nikdy nebyly estetické nároky na hračku tak prapodivné…

Jaké hračky dnes letí? Sliz, horor, hnus

Oční bulvy s věrně vykreslenými žilkami a čočkou mírně zakalenou. Třesoucí se sulcovitá hmota jedovaté barvy a na první pohled neznámého určení. Věrně vyvedení odporní brouci a pavouci. Barbíny s očima zmalovanýma tak, že máte pocit, jako by snad Ken použil vůči vnadné krasavici brachiálního násilí. Smraďoši, hit minulých sezon, šířící delikátní vůně, čím nechutnější, tím lepší. Stroj na výrobu umělých nudlí z nosu a jiného slizu, který je, jak jinak, dokonce poživatelný. Psi s vážným hydrocefalem, hlavička velikosti tenisáku, očička jen o malinko menší, zato zbytek těla patrně během vývoje zakrněl. Úchvatné panenky pro větší holčičky, které si rády hrají na modelky… i ony, zdá se, mají trošičku deformované proporce. Že by byla velká lebka přece jen známkou inteligence? Nebo snad velká ňadra?

Ne, neocitli jsme se v domě hrůzy na matějské pouti, ani v panoptiku voskových figurín. Tyto „esteticky hodnotné“ předměty a s nimi mnoho dalších můžeme obdivovat, kdykoli si uděláme exkurzi do nejbližšího hračkářství. A nejen tam, koneckonců kdo z nás by neznal onen reklamou vychvalovaný jogurt, provázený postavičkami kostlivců – dětí, s hlubokými očními důlky a zubatým úsměvem od jednoho neexistujícího ucha k druhému. Pro pubertálně revoltující dítka a starší a pokročilé se nabídka rozšiřuje o naturalisticky vyvedené plyšáky s vyhřezávajícími vnitřnostmi, kteří se patrně stali obětí dopravní nehody, roztomilé plyšové medvídky s jizvou místo očí či jinak deformované.

S hračkami našich dětí není, zdá se, něco v pořádku. Alespoň tedy s některými. Skoro to vypadá, jako bychom v mnoha případech rezignovali na esteticky přijatelnou formu toho, co svým dětem dáváme na hraní. Nebo spíš vycházíme ochotně vstříc jejich neutuchající poptávce.

Roztomilost, realismus a ošklivost

Na jednu stranu vládne mezi výrobci hraček nepopiratelná snaha vyrobit hračky co nejroztomilejší, „nejsladší“ a „nejrůžovější“. Nikdy neměla zvířátka tak veliká očička, tak třpytivé hřívy a nevydávala tak podmanivé zvuky. Miminka nebyla tak roztomiloučká, nezpívala, nečůrala a neslintala tak půvabně jako ta dnešní. Zároveň jsou ale mnohé dnešní hračky natolik dokonalé, natolik realistické až naturalistické, že skoro ztrácejí onu přidanou hodnotu hračky – nedávají totiž dítěti možnost, aby je používalo univerzálněji, se zapojením fantazie. Postavička Harryho Pottera a jeho přátel je více méně použitelná především pro hru na Harryho Pottera a ráda bych viděla toho smělce, který by se ji odvážil použít třeba jako výpravčího nebo zloděje. Postavičky z populárních kreslených seriálů, bojovníci z Hvězdných válek – to všechno jsou hračky, které mají převážně jednoúčelové použití. Zatímco záměrně roztomilé hračky se obludnostmi někdy stávají vysloveně nešťastnou náhodou, postavičky z filmů a seriálů jsou často obludné samy o sobě.

A potom je tu ještě další kategorie hraček, hračky, které na pocitu hnusu a odporu staví. To jsou všechny ty třaslavé podivnosti, oční bulvy, lebky s červíčky mezi zuby a podobné nezbytnosti, o kterých byla řeč výše, stejně jako ona dílna, která umožní vyrobit zaručeně nejhnusnější hleny a sliz, jaký se dá bez úhony pozřít – hit loňských Vánoc.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace