5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Jeruzalém: když se turista cítí prorokem

Jeruzalém: když se turista cítí prorokem

Autor: Jan Lužný | Datum: 29.6.2012 | Vydání: 7-8/2012

Plánujete dovolenou v Izraeli a chystáte se navštívit Jeruzalém? Možná netušíte, že nejednoho turistu postihly na tomto posvátném biblickém místě nečekané záchvaty halucinací a bludů…

Jeruzalém: když se turista cítí prorokem

Sedmatřicetiletý muž, Brit, svobodný, bezdětný, zaměstnaný jako úředník v bance, se rozhodl pro týdenní dovolenou v Jeruzalémě. Právě končilo tisíciletí, a tak si říkal, že bude zajímavé vkročit do nového milénia právě v tomto významném městě. Muž byl praktikující protestant. Nikdy se neléčil na psychiatrii, psychicky se cítil zdráv.

Zakoupil si letenku s půlročním předstihem, navštívil několik knihkupectví v Londýně, kde si obstaral mapu Jeruzaléma a dva turistické průvodce po Izraeli. Asi měsíc před vlastní cestou si naplánoval místa, která chce během svého pobytu v Izraeli navštívit. Po příletu do Tel Avivu sedá do taxíku a přijíždí do Jeruzaléma. Ubytovává se v hostelu blízko Olivové hory. Druhý den podniká křížovou cestu, je fascinován spiritualitou svatých míst, na Golgotě rozjímá o Kristově utrpení, není schopen z tohoto místa odejít, do hostelu se vrací v pozdních nočních hodinách, nedokáže usnout, o všem znovu přemítá, připomíná si svůj vlastní život, přemýšlí nad svými hříchy, nad odpuštěním a spásou.

Druhý den se ptá personálu hostelu po tržišti s tradičními oděvy, chce se znovu vydat na Golgotu, ovšem již bez civilního oblečení, ale v čistém bílém rouchu. Znovu prochází křížovou cestou, intenzivněji se zamýšlí nad posvátným významem jednotlivých zastavení. Před každým zastavením klečí, hlasitě volá po odpuštění svých hříchů. Zůstává rozjímat až do rána, nepřichází do hostelu přespat. Třetí den je nalezen ostatními turisty, jak pobíhá mezi jednotlivými zastaveními křížové cesty, rve ze sebe bílé roucho, křičí, že je hříšník a že na něj přišla spása, přemlouvá ostatní turisty k nápravě a k obrácení se na víru. Jednoho z turistů během potyčky fyzicky napadá, je přivolána policie a Brit je převezen do psychiatrické nemocnice v Jeruzalémě k vyšetření duševního stavu. Zde byla konstatována jiná akutní psychotická porucha (F23.2), kvůli své agresivitě dostává injekci (haloperidol v dávce 5 mg) a po zklidnění je mu poskytnuta abreaktivní psychoterapie.

Třetí den hospitalizace psychotické projevy zcela odezní. Muž získává plný náhled a je propuštěn do domácího ošetřování s doporučením, aby se co nejdříve vrátil do Velké Británie. Letenku si zajistil hned na další den, po příletu do Londýna je už psychicky v pořádku. Na jeruzalémskou historku vzpomíná jako na zvláštní sen, o kterém nechce příliš hovořit.

Netušená rizika svatých míst

Jeruzalémský syndrom je akutní psychotický stav, který se vyvíjí u některých turistů a poutníků cestujících do Jeruzaléma. Tito jedinci jsou často hluboce věřící, mají základní znalosti v duchovní oblasti (znalost bible, životopisů svatých) a často putují do Izraele s hlubokou osobní motivací poznat svatá místa, kde se odehrály klíčové biblické události. Nejčastěji jsou to křesťané, avšak jeruzalémský syndrom byl popsán i u židů a muslimů. Nejedná se o novodobou psychickou poruchu, jeruzalémský syndrom byl popisován již na přelomu minulého tisíciletí, kdy věřící z celého světa davově navštěvovali svatá místa v očekávání nových historických změn či událostí. V roce 1033 u příležitosti 1000. výročí ukřižování Ježíše Krista byl popsán dav katolických cestovatelů, kteří se natolik identifikovali se svatým poutním místem, že odmítali opustit Golgotu a přespávali tam.

Zejména izraelským psychiatrům jsou známy četné, i stovky let staré, kazuistické popisy jeruzalémského syndromu – jedná se nejčastěji o psychotické projevy psychopaticky strukturovaných osobností, u nichž se během návštěvy Jeruzaléma objevují religiózní či reformátorské bludy spojené s nepřiměřeným, bizarním či agresivním chováním. Přítomny mohou být i zrakové či sluchové iluze nebo halucinace. Po hospitalizaci psychotický stav zpravidla rychle a spontánně odeznívá.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Jeruzalémský syndrom 2.7.2012, 23:15 Zobrazit

6666
Výroční konference Škola komunikace