5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Každé manželství má své tabu

Každé manželství má své tabu

Autor: Barbara Čechová | Datum: 3.10.2007 | Vydání: 10/2007

Johna Cleese, o jehož knize zde bude řeč, známe jako mistra humoru v Monthy Pythonově létajícím cirkuse. Pokud však čekáte článek plný legrace, tak se mýlíte. Tady jde o věc důležitou, veselou i vážnou zároveň - o partnerské vztahy, jejich psychologické podhoubí a z něho vyvěrající konflikty.

Málokdo ví, že John Cleese kromě účinkování v Monthy Python vydal jako spoluautor dvě knihy zaměřené na psychologii - Rodina a jak v ní zůstat naživu a Život a jak v něm zůstat naživu. Připravil též přes desítku filmů o komunikaci a lidských vztazích určenou pro firemní vzdělávání.

V knize o manželstvích vychází též z vlastní zkušenosti. Po rozvodu se totiž podrobil dlouhodobé terapii. Se svým psychiatrem Robinem Skynnerem pak spolupracoval na dvou zmíněných knižních titulech, jež jsou psány formou rozhovorů. Vybrala jsem z jeho knihy a filmů to, jak prezentuje manželský život.

Každá rodina má své tabu

Ve skupině zhruba čtyřiceti lidí poproste, aby členové vytvořili dvojice a druhého do páru hledali tak, aby mohl zaplnit volné místo u nich v rodině. Jakmile se dvojice najdou, požádejte je, aby začaly diskutovat o tom, co mohou mít jejich rodiny nebo jejich výchova společného. Jakmile jsou dvojice s tématem hotovy, navrhněte, aby dvojice zformovaly čtveřice opět se stejným zadáním - aby se nově našlí členové hodili do vaší rodiny. Poté se opět čtveřice začne dobírat počáteční otázky: co mají všichni v rodině společného? Možná tušíte, jaký je výsledek. Dvojice i čtveřice vždy najdou přesvědčivě silnou podobnost. Například v tom, že jeden z rodičů jim odmalička chyběl, vyrůstali v silně autoritativní výchově nebo naopak byli svými rodiči velmi rozmazlováni.

Co cvičení ukazuje? Všichni, kteří si cvičením projdou, si začínají uvědomovat, kolik signálů o sobě navenek vysíláme. Z gest, oblečení, pohybů, celého našeho chování prozrazujeme mnoho o našem zázemí a naší rodině. Tyto informace druzí nevědomky přijímají, a pokud jsou v souladu s jejich zázemím a přistoupí k tomu další šťastné okolnosti, jako třeba vyhovující zevnějšek či odpovídající společenský status, mohou se lidé zamilovat. Jejich společná rodina pak pokračuje v opakování rodinné kultury z rodin předešlých.

V čem jsou rodiny z psychologického hlediska specifické, je způsob, jak zacházejí s emocemi. Téměř žádná rodina nedovoluje projevovat všechny emoce, které přirozeně u dětí vznikají. Naopak ve většině rodin se vytěsňuje ze života například vztek („Nikdy jsme se kvůli ničemu nehádali.“), smutek („Hodné děti jsou vždy veselé.“) nebo třeba žárlivost (“Nepotřebujeme se s nikým srovnávat.“). Vytěsňování emocí je pro rodinu náročné - na tento proces a jeho racionalizaci se musí vydat hodně energie. Je též nezdravé pro její členy, kteří se nenaučí s emocí pracovat. K vytěsnění emoce může dojít i na základě traumatu: pokud si třeba dítě spojí své projevy vzteku s následným pobytem matky v nemocnici. Konečně vytěsnění není nikdy dokonalé a občas se stane, že se nahromaděná emoce dostane ven. Pokud u vás v rodině například nebylo dovoleno mít vztek, může se stát, že najednou při nějaké situaci naprosto nekontrolovaně „vyletíte“. Ve své rodině jste se totiž se vztekem nenaučili zacházet. V tom překvapivém výbuchu pak najednou budete mít pocit, že jste se setkali s něčím, co nejste vy. K tomu, abyste se takovým situacím vyhli, vám pomůže právě strategie hledání partnera se stejným tabu.

Kdo se bojí Virginie Wolfové

Na základě těchto charakteristik rozděluje Robert Skynner tři druhy manželství: šťastné a ideální manželství je takové, kde manželé jsou velmi tolerantní k tomu, co jejich partner vytěsňuje. Oba manželé jsou připraveni se navzájem do své tabu zóny podívat, i když to může znamenat, že jejich vztah projde neklidným obdobím.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace