5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Kde se berou hrdinové?

Kde se berou hrdinové?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 2.4.2014 | Vydání: 4/2014

Existují geny pro hrdinství? Je statečnost, odvaha a odolnost výsadou úzké elity vyvolených, nebo se jim můžeme v určité míře naučit všichni? A pokud ano, jak na to? To jsou otázky, které zajímají psychology v době, kdy raketově roste spotřeba léků proti depresi a úzkostem.

Kde se berou hrdinové?

Nejspíš od nepaměti je každá generace masírovaná příběhy o hrdinství – biblický David bojuje s Goliášem, princové utínají drakům hlavy a osvobozují princezny, Zorro mstitel vystupuje proti bezpráví, stejně jako Superman, Batman, Harry Potter a spousta dalších. Díky moderním technologiím k nám navíc mohou přijít kdykoli až domů, v plné zbroji, síle, dokonce i ve 3D. Hrdinové dnešního virtuálního světa už zdaleka nejsou vzdálení a nedotknutelní – nosíme je na tričkách, děti si jejich plastové figurky mohou za odměnu doslova vyjíst ve speciálních fastfoodových menu a samozřejmě si na ně hrají. Už tolik nebojují fyzicky, jeden proti druhému, parta „hodných“ proti partě „zloduchů“, aby si příští den vyměnili role. Dnes se stávají hrdiny v počítačových hrách a hrdinské body sbírají stisknutím tlačítka.

Inflace virtuálních hrdinů, kterým dovolujeme vstupovat do našeho soukromí, se – zdá se – na naší vlastní kuráži nijak zvlášť neprojevuje. Psychologové a psychiatři v posledních desetiletích varují, že v západní společnosti masivně přibývá lidí, kteří mají problémy odolávat zátěži, přibývá úzkostných poruch, depresí, že se stále častěji necháme paralyzovat nejrůznějšími strachy a obavami. A tak je začalo zajímat, jak vlastně vypadá hrdinství v reálném životě a kde se bere odvaha a statečnost. Jsou to zřetelné genetické dispozice, které člověka předurčí k činům, jež označíme za hrdinské, nebo jsou za nimi vlastnosti, které lze rozvinout a podpořit, či dovednosti, které se alespoň do jisté míry můžeme naučit všichni?

Hrdina je nedotknutelný

„Hrdinství na sebe bere v různých dobách různé podoby, ale statečnost byla vždycky jen jedna. Hrdinské je to, co je vidět, co okolí oceňuje, zatímco statečnosti si nemusí nikdo všimnout,“ říká psycholog Jiří Šípek. Přesto nikdy nepochybujeme o tom, že hrdina je zároveň statečný – a jako takový se může stát vzorem. „Nejjednodušší je to samozřejmě u hrdinů, kteří už nežijí, protože si svou pověst nemohou ničím pokazit,“ dodává s úsměvem Jiří Šípek. Díky tomu můžeme mít i nezpochybnitelné národní hrdiny, hrdiny bájné, mytické, literární či filmové, jejichž činy a osudy máme jaksi pevně v rukou. „Do hrdiny projikujeme kvality, které reálná osoba vůbec mít nemusí. Stává se magnetem pozitivních vlastností,“ konstatuje psycholožka Markéta Niederlová.

Představte si, že by se někdo stal hrdinou náhodně: intuitivně udělá pohyb, kterým druhému pomůže, nebo mu dokonce zachrání život – třeba ho při nehodě autobusu strhne ze sedadla, které je v příští vteřině při nárazu zcela zdemolované. Pak si uvědomí celou tu hrůzu, v životě už do žádného autobusu nevleze a měsíce se budí s nočními děsy. Je to vůbec hrdina? A co člověk, kterého motivuje vidina zisku nebo získané prestiže a je ochoten zariskovat, jen když ze zdánlivě altruistického činu bude mít prospěch?

Další kapitolou jsou „hrdinové na špatné straně“. „Za druhé světové války byli lidé, kteří se obětovali pro Hitlera – můžeme vůbec říct, že vykonali hrdinské činy na straně wehrmachtu?“ ptá se psycholog Šípek.

Zdá se, že s tím, jak ubývá osob s vlastní bezprostřední zkušeností z válečných hrůz, mění se i pohled na toto téma. V posledních letech se začínají objevovat válečné dokumenty, v nichž stařičcí američtí a britští veteráni mluví s respektem o letcích či velitelích německé armády, uznávají jejich statečnost v boji, strategická rozhodnutí, která brala ohledy na civilní obyvatelstvo apod. Časem se postupně dostaneme do situace, kdy budeme schopni s odstupem historicky objektivně vnímat dochované příklady hrdinství, statečnosti i nesmyslného riskování a nezodpovědných rozhodnutí na obou stranách tak, jak nám to dnes připadá normální třeba při pohledu na napoleonské války.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace