5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Kdy ženy útočí?

Kdy ženy útočí?

Autor: Daniela Kramulová, Kateřina Rodná | Datum: 31.5.2016 | Vydání: 6/2016

Je-li řeč o násilí, nebo dokonce vraždě, jako pachatel se nám obvykle vybaví muž. Podle statistik kriminality to tak skutečně bývá. Nicméně přibližně deset procent závažných násilných činů spáchají ženy a jejich obětí jsou většinou ti nejbližší – partner a děti. Takže přehlížet, zlehčovat nebo zametat téma ženského násilí pod koberec rozhodně není na místě.

Kdy ženy útočí?

Noblesní, asi pětašedesátiletá dáma s výbornou pověstí. Vlídná, přátelská, starostlivá. Vzorně vychovala čtyři děti, sousedům vždycky ochotně pomohla, její solidnosti a odpovědnosti si cenili i dřívější zaměstnavatelé. Její případ vstoupil do dějin kriminologie pod označením Borůvková Maruška. Ta hodná paní totiž v průběhu tří desítek let připravila o život manžela a další tři muže ze sousedství, s nimiž navázala bližší vztah. Postupně je všechny tak mistrně otrávila jedem, který zamíchala do pudinku, že přivolaný lékař vždy konstatoval přirozenou smrt. (Jed propůjčil pudinku modré zbarvení, proto označení „borůvková“.)

„Na stará kolena nejspíš už polevila ve své obezřetnosti a jednou v telefonickém rozhovoru se svojí snachou vyslovila zvláštní výhrůžku: Buď to uděláš tak, jak chci já, nebo skončíš jako ti čtyři předtím. Snaše to vrtalo hlavou. Věděla, že v okolí tchyně zemřeli čtyři muži, i když lékař potvrdil přirozené úmrtí. Když si to spojila s výhružkou v telefonu, šla se raději poradit s advokátem. A ten usoudil, že informace by v každém případě měla skončit u policie. Následovalo vyšetřování a exhumace těl vedla jednoznačně k závěru, že muži byli otráveni,“ líčí policejní psycholožka Ludmila Čírtková kauzu sériové vražedkyně, která zaměstnávala ve druhé polovině dvacátého století rakouské kriminalisty a dodnes slouží jako jeden z mnoha podkladů pro výzkum specifik ženské násilné kriminality.

Jaké ženy útočí?

Otevřenou agresi u mužů často spojujeme s vlivem testosteronu. Je to sice zjednodušené, ale už sám fakt, že podstatně víc násilných trestných činů páchají muži (a častěji mladší než staříci) napovídá, že biologický základ tu určitý podíl má. Proč ale sahají k otevřenému násilí ženy? Existuje typologie žen, které jsou takových činů schopné?

„Pokusy o vysvětlení zastupují známou triádu kriminologických teorií: biologické výklady, teorie psychologické a sociologické. Příčiny konkrétních činů mohou být jiné příběh od příběhu, podobně jako u mužů tu nakonec převažují multifaktorové okolnosti. Nicméně určité typologie existují,“ vysvětluje forenzní psycholožka a soudní znalkyně Ludmila Čírtková.

• ZOUFALÁ VRAŽEDKYNĚ

Představte si ženu, která žije v neuspokojivém vztahu, je dlouhodobě ponižovaná, ignorovaná, možná je obětí i nějaké podoby domácího násilí. Možná je na partnerovi určitým způsobem závislá. Celý komplikovaný vztah plný lásky a nenávisti se zacyklí a kulminuje do stadia, kdy má žena pocit, že už není řešení. Cítí se bezmocná, možná zdrcená tím, že ji partner už nemá rád. „V tomto koktejlu pocitů najednou přijde nějaký akutní podnět – a žena partnera napadne,“ vysvětluje psycholožka.

Násilí, k němuž se zoufalé ženy uchýlí, nemusí vždy končit dokonanou vraždou. U žen bývá násilné chování často jen zoufalým pokusem o komunikaci a emocionální kontakt se svým protějškem, domnívá se německý sociolog Bastien Schwithal. Jednou z nejčastějších příčin násilného chování v dospělosti je podle něj špatný vzor z původní rodiny: „Pokud jsme sami vystaveni násilí nebo jsme přihlíželi násilí mezi rodiči, zvyšuje se riziko podobného chování velmi výrazně. Stejně tak neúplná či nefunkční rodina je rizikovým faktorem.“ Ženy mohou podle něj sáhnout k násilí v situaci, kdy jsou frustrované nezájmem ze strany partnera. Také žárlivost může sehrát svou roli.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace