5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když hudba léčí

Když hudba léčí

Autor: Andrej Arnautov | Datum: 8.1.2008 | Vydání: 1/2008

Pod titulem tohoto dvouset padesáti stránkového svazku je na obálce menším písmem nápis, který sice zní stručně, avšak dává tušit vysoké ambice: Východiska, koncepty, principy a praxe.

Narozdíl od některých jiných publikací se však skutečně snaží zcela naplnit význam celého tohoto podtitulu. Autorka se očividně rozhodla napsat knihu, která obsáhne široké téma od počátku do konce, se všemi úskalími a problémy, které s sebou takový úkol přináší. Kniha sleduje muzikoterapii od jejích historických počátků až k moderním pojetím a vyčerpávajícím způsobem předkládá a srovnává množství různých přístupů a pojetí, studuje filosofické náhledy i psychologickou teorii problematiky. Více než třetina je však věnována samotné praxi, ať už v podobě konkrétních příkladů konkrétních autorčiných pacientů, kterými jsou ilustrovány různé části textu, nebo v podobě obsáhlého souboru muzikoterapeutických her v příloze.

Právě obsáhlost tématu na relativně malém prostoru je zároveň silnou stránkou a zároveň slabinou. Někdo by mohl namítnout, že se autorka nevyhnula jisté zkratkovitosti a místy i generalizaci - například ve vyčerpávajícím výčtu více než dvaceti definic muzikoterapie v podání rozličných autorů toho se však při takto širokém záběru tématu samozřejmě nedalo vyvarovat. Největší část knihy je věnována autorčině dominantě, a tedy aktivní muzikoterapii - většinou v podobě hudebních improvizací.

Pozoruhodná je preciznost a metodičnost, s jakou autorka ke svému textu přistupuje. Často zachází až tak daleko, že procentuálně vyjadřuje počet prací, které se vyjadřují k té či oné definici (údaj, jehož platnost je diskutabilní, zejména vzhledem k nově vznikajícím pracím a autorům), či počet klientů, kteří se dostavili k terapeutickému sezení (údaj zajímavý, nicméně málo užitečný bez hlubšího statistického průzkumu a většího množství vzorků).

Hledáte-li úvod do problematiky využití hudby k terapeutickým účelům, je tato publikace dobrou volbou. Zvláště části zabývající se samotnou praxí jsou díky četným příkladům srozumitelné a přínosné. Teoretické části knihy mohou být příliš zkratkovité k tomu, aby byly použity samostatně, ale díky šířce záběru a množství odkazů na jiné autory dávají čtenáři dobrou představu, kde hledat podrobnější informace.

Jaroslava Zeleiová: Muzikoterapie (Portál, Praha 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace