5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když má rodinný dům tajemství...

Když má rodinný dům tajemství...

Autor: Jan Rampich | Datum: 2.10.2013 | Vydání: 10/2013

Tajemství je zvláštní slovo, které lze spojit takřka s čímkoli. Tajemství ložnice, tajemství služební cesty, tajemství svatební noci, tajemství atraktivity, tajemství jejich vztahu… Dá se mluvit o nějakém tajemství i v souvislosti s rodinným domem?

Když má rodinný dům tajemství...

Nedávno jsem četl úžasnou knihu Salmana Rushdieho. Jmenuje se Hanba a odehrává se v Pákistánu ve druhé polovině minulého století. Však se nejdříve potěšte se mnou: „… celých dvanáct let měl k dispozici celý dům… Věřte mi, když vám řeknu, že škobrtal chodbami, kam nevkročila lidská noha tak dlouho, až se mu nohy v sandálech bořily po kotníky v prachu, že objevil schodiště proměněná v trosky dávným zemětřesením a zvednutá do podoby rozeklaných horských vrcholů, ale i propadlá, odhalující temné propasti strachu… V kuchyni, o jejíž existenci se už dávno přestalo uvažovat, častokrát zíral v nevědomém úžasu na bronzové náčiní naprosto mytického stáří… Při jedné výpravě úplně ztratil směr a pobíhal splašeně sem a tam jako cestovatel v čase, který ztratil svůj kouzelný časolet a děsí se, že už nikdy neunikne z práchnivějící historie… Později když měl čas v klidu o všem uvažovat, pokusil se vydat po vlastních stopách, vyzbrojen ukradeným klubkem provázku, ale ať se snažil sebevíc, už nikdy nenašel cestu k onomu místu…“ Nádhera, doufám, že to cítíte také.

Takovýchhle domů jsou plné i jiné mé oblíbené knihy. Clive Staples Lewis v knize Lev, čarodějnice a skříň píše: „Znáte ty domy, kde vám připadá, že budete chodit celé hodiny a nikdy nedojdete na konec? Tohle byl zrovna takový dům; a bylo v něm plno zvláštních místností. Prvních pár dveří vedlo sice jen do ložnic pro hosty, jak všichni čekali, ale hned potom se dostali do hrozně dlouhého pokoje, kde visela spousta obrazů a také tam bylo brnění; a v dalším pokoji bylo plno zelených závěsů a v koutě tam stála harfa; a pak byly tři schůdky dolů a pět schůdků nahoru a pak maličká předsíň… A pak přišel pokoj, který byl úplně prázdný, až na jednu velikou skříň, takovou tu se zrcadlem na dveřích…“ Promiňte, nějak jsem se začetl. Nebo si vezměme třeba takovou Alenku v říši divů Lewise Carolla. Hraběte Franze Teleka z Verneova Tajemného hradu v Karpatech, francouzského konzula Davilla a starobylý Hafi zadićův dům v Travnické kronice Ivo Andriće… Zdá se, že téma domu dost neprozkoumaného, neurčitě rozlehlého a většinou také mírně „okoralého“ je jistým literárním klišé. Má v sobě totiž opravdu značný potenciál znepokojivého magična a snové fantazie. Rád bych v takovém domě bydlel, ale upřímně nevím, jak to zařídit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace