5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když muž přijde o roli lovce…

Když muž přijde o roli lovce…

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.12.2014 | Vydání: 12/2014

„Dnes ne, bolí mě hlava.“ Tahle věta tradičně ilustruje situaci, kdy se neshody nebo nespokojenost ve vztahu promítají do partnerského sexu. Dávno už to není jen typická výmluva manželek. V poslední době totiž přibývá žen, které si stěžují, že manželskému sexu se vyhýbá muž.

Když muž přijde o roli lovce…

V ordinacích sexuologů můžeme čím dál častěji potkat páry, které se ještě před pár lety prakticky nevyskytovaly. Na první pohled se jim daří báječně. Oba partneři jsou obvykle vysokoškolsky vzdělaní, majetkové poměry rodiny spíš nadprůměrné, často se partneři vzájemně respektují a nejsou si nevěrní. On patří ke generaci „nových otců“, kteří se snaží maximálně věnovat péči o děti, ona je tím, kdo je zvyklý zastávat zodpovědnou vedoucí pozici v zaměstnání i v rodině. Zdá se, že všechno funguje – až na sex. Návštěvu odborníka obvykle iniciují partnerky – stěžují si, že se manžel pod různými záminkami vyhýbá milování.

„Mám před očima jednu takovou čítankovou dvojici,“ líčí sexuoložka Hana Fifková. „Ona je výkonná manažerka, schopná a chytrá ženská. V práci je zaslouženě úspěšná. Její muž je taky vzdělaný, inteligentní člověk, ale trochu submisivnější. Když se jim narodilo dítě, zůstal na rodičovské dovolené, protože žena vydělávala víc peněz.

Jejich problém má kořeny nejspíš v tom, že manželka na sebe postupně nabrala víc funkcí, než by ve vztahu bylo zdrávo – všechno zařizovala a organizovala, byla v podstatě i živitelkou rodiny. Její muž patrně cítil, že mu ve vztahu hodně prostoru ubylo. Možná si to ani plně neuvědomoval a nedokázal by to takhle pojmenovat nebo v sobě prostě nenašel dost síly, aby si nějaký prostor vydobyl zpátky nebo aby se v určité oblasti více prosadil. A ve chvíli, kdy žena po něm ještě chtěla, aby jí poskytoval sex, se prostě zablokoval. Měl pocit, že ho manželka nepotřebuje k ničemu jinému, než aby se s ní občas vyspal.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace