5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Konec tepláků v Čechách aneb Je třeba zpříjemňovat život vězňům?

Konec tepláků v Čechách aneb Je třeba zpříjemňovat život vězňům?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.9.2008 | Vydání: 9/2008

Nemusíte se obávat, že by tomuto sportovnímu oblečení odzvonilo. Podobně emotivní titulky však provázely informaci o tom, že fialové teplákové soupravy byly ve vazebních věznicích nahrazeny tmavozelenými kalhotami, mikinou a tričkem béžové barvy. Jsou takové změny opravdu žádoucí?

Respektujme lidskou důstojnost

Je až s podivem, kolik reakcí v této souvislosti bylo zaznamenáno. Ale i obviněný ve výkonu vazby má kromě svých povinností i svá práva. K naplnění těchto práv je povinností Vězeňské služby ČR kromě jiného obviněného příslušně vystrojit, poskytnout mu 3x denně stravu, umožnit mu 1x denně vycházku v délce 1 hodiny, a to vše za podmínek respektování lidské důstojnosti a zachování presumpce neviny.

A tak není divu, že po letech užívání jsou tyto teplákové soupravy skutečně již out, a to jak ve smyslu opakovaného užívání, tak ve smyslu módnosti.

Přitom úhel pohledu na ošacení vězňů může mít několik záběrů, od ekonomického (kolik nás to bude stát jako daňové poplatníky, je-li v České republice ve výkonu vazby nyní téměř dva a půl tisíce osob), zdravotního (nezpůsobuje použitý materiál nějaké zdravotní potíže?) až po cí l psychologický.

Vždyť samo umístění do výkonu vazby představuje jednu z nejnáročnějších životních situací a oblečení se ztrátou statusu může být podstatným faktorem dezintegrace. Být ve vězení ve fialových teplácích s vytahanými koleny a popraskanými gumičkami a v mikině s rukávy po lokte, už jen to by mi stačilo, aby mé sebevědomí kleslo k nule.

Uvalením vazby se mění od základu téměř vše - obviněný se ocitá mnohdy v jemu neznámém prostředí, je umístěn na malou celu se spolubydlícími bez možností výběru, kromě několika drobností je bez osobních věcí, je podroben režimu, na který nebyl zvyklý a k tomu nejistota, úzkost a obavy z budoucnosti. Pokud si právě říkáte, že si mnohdy nic lepšího nezaslouží, právníci budou se vztyčeným prstem varovně poukazovat na presumpci neviny.

Výkon vazby nabízí i možnost nosit vlastní oblečení, ale za předpokladu jeho pravidelné výměny. V praxi to znamená, že každý týden musí vězeň dostat buď balíkem, nebo při návštěvě zásilku čistého prádla...

autor: Soňa Haluzová - psycholožka Vazební věznice Brno  

 

Jen lepší prostředí ve věznicích nepomůže

Prostředky, které se vydávají na zlepšování prostředí či výstroje ve věznicích, se tradičně stávají terčem pochybností a kritiky.

Než se postavíme na stranu těch, kteří je jednoznačně podporují či odmítají, měli bychom si položit otázku, k čemu mají taková opatření vlastně sloužit.

Vazba se týká těch vyšetřovaných, kteří by mohli dál pokračovat v trestné činnosti, ovlivňovat vyšetřování, skrývat se. Téměř obligatorně se dává například u násilných trestných činů, tunelování, v případě organizovaného zločinu, jde-li o mravy. Do vazby se ale může dostat i člověk, který se potuluje z místa na místo, u něhož není jisté, že se k vyšetřování dostaví.

Neexistují přesné statistiky, které by sledovaly, kolik z vazebně stíhaných osob bylo nakonec odsouzeno a kolik jich strávilo čas ve vazbě nevinně, případně se o jejich zavinění nenašel dostatek důkazů.

Každopádně při troše smůly by se do vazby mohl někdy dostat kdokoli z nás. Zákon stanoví, že na lidi ve vazbě je třeba pohlížet jako na nevinné - a tak by omezení měla být skutečně jen ta nejnutnější.

Takže není nejmenší důvod, aby člověk nemohl chodit ve svém vlastním civilním oblečení, dokonce si dovedu představit ubytování hotelového typu včetně výběru spolubydlících nebo volby samostatné místnosti, výběr z několika druhů jídel - veškerý nadstandard by si ovšem dotyčný musel sám také hradit. Ale při tak velkém počtu vazebně stíhaných, jaký je u nás obvyklý, jsou takové poměry nereálné.

Každopádně má-li se člověk ve vazbě lépe cítit, pomohou mu k tomu mnohem víc jeho vlastní šaty než erární, ať už jsou to tepláky, nebo kalhoty a triko. Jejich používání je jednodušší hlavně z důvodů vězeňské kontroly...

autor: Karel Netík - Psycholog a soudní znalec

Celou polemiku naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace