5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Kontaktní rodičovství: Nerozmazlíme si je?

Kontaktní rodičovství: Nerozmazlíme si je?

Autor: Jana Abelson Tržilová | Datum: 31.10.2014 | Vydání: 11/2014

Názory na to, jak by měly vypadat první týdny strávené s novým členem rodiny, se velmi různí. Jednou z nich je tzv. metoda kontaktního rodičovství. Jedněmi oslavovaná, jinými kritizovaná. Jaká jsou její pro a proti?

Kontaktní rodičovství: Nerozmazlíme si je?

Kontaktní rodičovství mnohé maminky praktikují, aniž by věděly, že jejich přístup má odborný název. Je to především intuitivní přístup, a také přístup našich předků a tradičních národů, které nebyly přehlceny přemírou odborných knih a dalších vymožeností moderní civilizace s návody, jak správně pečovat o dítě, a vše se řídilo potřebami rodiny či kmene na základě intuice.

Samotný pojem kontaktní rodičovství (dále jen KR, anglicky Attachment parenting) zavedl pediatr William Sears, který uvedl do praxe principy teorie vazby z vývojové psychologie. Jedná se o způsob péče o dítě spočívající v tom, že se naplňují nejen jeho fyzické potřeby, ale i potřeby emocionální, a to pomocí pevného kontaktu s matkou. Tato metoda navracející děti do náručí rodičů klade důraz na přirozený vztah mezi dítětem a rodičem. Zahrnuje mimo jiné přípravu na těhotenství, porod a rodičovství, kojení nebo krmení s láskou a respektem, vnímavé reakce, chovající dotek, spaní s rodiči a vyrovnaný osobní a rodinný život. Intuitivní přístup k výchově má maminkám pomáhat najít cestu k vlastnímu mateřství a zvládnout dnešní přetechnizovaný svět monitorů dechu, chůviček a počítání hodin mezi kojením.

Základní čtyřka

Během několika desetiletí byly principy kontaktního rodičovství rozvíjeny a testovány, vědci vyzkoumali jejich sílu i slabiny. Teorie KR se stala základem pro rozsáhlý výzkum zdravého osobnostního rozvoje. Párová terapie založená právě na teorii kontaktního rodičovství se, zdá se, ukazuje jako efektivní v manželských poradnách, kdy párům pomáhá znovu stavět jejich rozbořené vztahy. V péči o nemluvně jsou v rámci metody KR stanoveny čtyři klíčové komponenty:

Spaní v jedné místnosti s dítětem nebo (pokud to je bezpečné!) spaní v jedné posteli. To pro rodiče obnáší přizpůsobení se spánkovému režimu dítěte.

Krmení na vyžádání – dítě si samo načasuje čas krmení, ať již kojení, či krmení z lahve.

Chování a dotýkání se – aneb mít dítě pořád nablízku, velmi se osvědčilo nošení dětí v šátcích.

Reagování na pláč – nenechat dítě plakat, ale reagovat na jeho stres.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace