5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Kotvení v pěti smyslech: Rychlé uklidnění v bouři všedního dne

Kotvení v pěti smyslech: Rychlé uklidnění v bouři všedního dne

Autor: The Beastess | Datum: 3.4.2013 | Vydání: 4/2013

Kotvení v pěti smyslech je vskutku jednoduchá a v praxi doslova blesková metoda, jak v téměř kterékoli situaci opět „nalézt půdu pod nohama“.

Kotvení v pěti smyslech: Rychlé uklidnění v bouři všedního dne

Nejistota, strach, pocit, že svět kolem se zbláznil. Kdo z nás někdy nezažil podobné zoufalé chvíle, kdy se narychlo potřebujeme chytit něčeho dobře známého. Něčeho, co by nás spolehlivě ujistilo o tom, že „všechno je v pořádku“. Existuje jistě řada oblíbených způsobů, jak alespoň na chvíli utéci před vlastním strachem či reálnou hrozbou: podle své povahy saháme po sklence vína či náhodném těle v baru, zíráme na obrazovku počítače, voláme přátelům... Někdo se v krizi dovolává i boha. Potřebujeme se zkrátka na chvíli upnout k něčemu, co nás přesahuje a současně potvrzuje naši vlastní existenci. Co když ale saháme do prázdna? Přátelé nezvedají telefon, boha jsme ztratili někde na pochybách, Google nezná žádné ze zadávaných hesel a po noci s nakyslou chutí cizích tkání se na sebe bojíme podívat do zrcadla... Co dělat, když máme pocit, že nás všichni opustili a že jsme sami v nekonečném vesmíru?

Tělo jako zdroj jistoty

Jistého v tomto světě není nic. Přesto pokud žijeme, můžeme se kdykoli a kdekoli, i v momentech nejdramatičtější krize, vždy znovu vrátit z černé díry vlastních zmatků zpět „na zem“. Není vlastně nic prostšího. Svou fyzickou existenci si primárně uvědomujeme právě prostřednictvím pěti smyslů (alespoň tedy většina z nás; i ti méně šťastní budou mít k dispozici tři či čtyři). Spojují nás se světem, ať jsme kde jsme – díky svým smyslům vlastně nikdy nejsme sami. Když nic jiného, je tu se mnou aspoň měsíc, který vidím z okna, a opěrka křesla, jež mě tlačí do ruky.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace