5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Koupel pro sto milionů - Posvátné koupele hinduismu

Koupel pro sto milionů - Posvátné koupele hinduismu

Autor: Martin Krajča | Datum: 3.4.2013 | Vydání: 4/2013

Kráčím v davu spolu s ostatními poutníky směrem k Sangamu – posvátnému soutoku řek Gangy, Jamuny a dle hinduistických legend také neviditelné Sarasvati. Jsem součástí mnohamilionového davu – a spolu s několika dalšími západními psychology zjišťuju, že charakteristiky davového chování v tuhle chvíli neplatí…

Koupel pro sto milionů - Posvátné koupele hinduismu

Jdeme pomalu. Již třetí kilometr je jindy prostorná, 50 metrů široká ulice zcela zaplněna lidmi proudícími v obou směrech. Není moc vidět, mlha a rozvířený prach dává všemu sépiový nádech. Zato vše je slyšet: bezpečnostní hlášení organizátorů přehlušují mantry z tlampačů, ještě silnější jsou píšťalky policistů a do toho mnoho skupin poutníků zpívá své vlastní písně. Kromě prachu, latrín a vonných tyčinek je všude cítit silná atmosféra radostného očekávání. Již brzy bude svítat. Začíná hlavní den koupelí nejvýznamnějšího hinduistického svátku Kumbh Méla.

Teď, nebo až za 12 let

Dle legend bohům při míchání nápoje nesmrtelnosti ve džbánu (Kumbha) ukáplo několik kapek i na Zemi. Na čtyři místa v Indii, ve kterých se může i smrtelník dotknout božství, očistit se od svých hříchů a zajistit si vysvobození z koloběhu převtělování. Alespoň podle víry hinduistů. Hlavním místem tohoto putujícího festivalu je město Allahabad v severní Indii, kde se každých 12 let koná tzv. plná Kumbh Méla. Právě letošní Kumbh Méla je nejvýznamnější jak co do symboliky, tak do velikosti. Počet návštěvníků se tentokrát odhaduje na 100 milionů lidí, z toho na hlavní den koupelí připadá 30 milionů. Stanový areál festivalu v píscích na břehu řek se svými 19 km čtverečními je jako samostatně fungující město. Kumbh Méla je označována jako největší náboženské shromáždění lidí na Zemi.

Nejpočetnější skupinou na Méle jsou řadoví poutníci, většinou prostí lidé živící se jako farmáři, kteří na Mélu putují spolu se svými příbuznými ze všech možných koutů Indie. Na Méle zůstávají většinou den či dva a pak zase jedou domů. Je na nich vidět, že posvátná koupel je pro ně vysoce důležitým niterným zážitkem. Indové ze středních tříd, často z větších měst, berou Mélu jako příležitost vzdát poctu bohům, stejně jako si užít zábavu. Zcela nepřehlédnutelnou skupinou na Méle jsou sádhuové – „svatí“ muži a ženy Indie. Nalezneme zde nejen známé popelem zahalené nágy (v médiích proslavené fotky naháčů dovádějících v Ganze), ale i příslušníky dalších sekt a hlavních božstev hinduistického panteonu. Jejich tábořiště – akhady, připomínají často svým vstupem vjezd do cirkusu. Mnoho z toho, co je na Méle k vidění, nám Evropanům může připadat jako cirkusová show. Navíc zde najdeme nejrůznější obchodníky – přes prodejce barev, korálků, čajového a dalšího občerstvení, životních pojistek až po mobilní operátory. A pak jsou zde samozřejmě lidé zajištující chod stanového města Mély. Méla znamená v hindštině tržiště. A tento trh s lektvarem nesmrtelnosti je neuvěřitelně pestrým shromážděním a fascinujícím zážitkem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 4/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace