5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Kyberválky - Myš a klávesnice jako zbraně hromadného ničení

Kyberválky - Myš a klávesnice jako zbraně hromadného ničení

Autor: Klára Šimůnková | Datum: 1.2.2013 | Vydání: 2/2013

Po zemi, moři, vzduchu a vesmíru vstoupila válka nadobro do nového prostoru – do kyberprostoru. Přesné datum, kdy se tak stalo, neznáme. Veřejně se k ní přiznal až prezident Obama v loňském roce, když připustil, že za počítačovým virem Stuxnet, který opakovaně napadal počítačové systémy íránských jaderných zařízení, stojí právě Spojené státy.

Kyberválky - Myš a klávesnice jako zbraně hromadného ničení

Tentýž muž prohlásil americkou digitální infrastrukturu strategickým národním majetkem a inicioval vytvoření samostatného útvaru, tzv. kybervelitelství (CyberCommand), jehož úkolem je ochrana amerických vojenských sítí a provádění útoků na systémy jiných zemí. K podobným krokům přistupují i jiné státy včetně Velké Británie, Číny nebo Íránu, který se dokonce chlubí druhou nejsilnější kyberarmádou na světě.

Po konci studené války se mnohým ulevilo, neboť hrozba totálního konfl iktu, na který jsme byli státní propagandou celý život organizovaně a důsledně připravováni, tedy klasické konvenční války armád států složených z vojáků vybavených zbraněmi operujících na zemi, ve vodě a ve vzduchu, se rozplynula. Technologická revoluce přinesla do našich životů mnohé vymoženosti, nad jejichž potenciálem jsme zůstávali v úžasu. Internet nám otevřel brány nepoznaných světů a nabídl nové možnosti. A zatímco jsme se po vzoru Kolumbových následovníků vydali na průzkum a nechávali se dobrovolně hýčkat a rozmazlovat, zatímco jsme veškerou pozornost přenesli od potřeby připravenosti na útok k potřebám ryze osobním, hédonickým, freudovsky primárním, líhla se za našimi zády, v ústraní nekonečného virtuálního prostoru, hrozba nová, umožněná nevídanými technologickými pokroky. Tak jednoduchá, a přitom, nebo právě proto, tak zákeřná. Hrozba využívající naší sílící závislosti na technologiích, které jsme si podobně jako alkoholici či narkomani ve slastném opojení ani nevšimli. Hrozba, že někdo obrátí onu uctívanou a opěvovanou technologii proti nám.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace