5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Láska je dřina

Láska je dřina

Autor: Jeroným Klimeš | Datum: 1.11.2013 | Vydání: 11/2013

Láska se připodobňuje k ohni. U ohně je dobré nešetřit na papíru a dřevě a zároveň není dobré do něj moc šťourat a pořád nějak přeskupovat větve.

Láska je dřina

Prostě oheň si rád žije vlastním životem. Proto i lásku a zamilování je třeba ponechat jejich přirozeným sklonům a modifi kovat je jen mírně, jen tam, kde hrozí nějaké nebezpečí z prodlení či zanedbání.

Seznamování je trochu živelný a trochu řízený proces. Nicméně sebezáchovné pudy by měly mít navrch i v případě lásky, tedy náš rozum by měl mít rámcový přehled o tom, jak hárá naše srdce, zpovzdálí tu jízdu na citovém toboganu pozorovat a v případě nebezpečí zatáhnout za záchrannou brzdu. Abychom měli představu, co by měl náš rozum opatrně monitorovat, připomeneme si vývojové úkoly jednotlivých fází seznamování a budování vážného vztahu.

Seznámení

Jsou páry, které spolu napřed pracovaly tři roky ve fi rmě nebo se znají od základky, ale nic mezi sebou neměly, pak jsou páry, které se znají pár dnů, a do toho vstupuje zamilovanost. Druhé jsou větší jízda, první jsou bezpečnější, v praxi si nemůžeme moc vybírat.

Každopádně ti, kteří se moc neznají, by měli urychleně doplňovat informace o druhém, dříve než skočí do postele. Mezi hlavní zásady tohoto seznamování patří:

Znát alespoň ty nahlas hlásané postoje druhé strany k nevěře, rozvodu, rodině, dětem, adopcím, neplodnosti ap. Například „určitě bych jednou děti chtěl“, „nechci být nevěrný, i když stát se může cokoli, tak lidi by si měli být schopni odpustit“.

Poznat komunikační nešvary. Už v prvních týdnech vztahu můžeme pozorovat, jestli druhý má sklony ke lhaní, ironii, vyčítání, jízlivosti či nelaskavému komentování druhých. V tomto období je třeba se zaměřit především na to, jak se náš vyhlídnutý partner chová k cizím lidem, zejména k těm zcela bezvýznamným. Drží se pravidla „z cizího krev neteče“ a důsledně si hlídá zásadu „to je tvůj problém, to neřeším“? Pak raději zpozorněte.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace