5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Létal jsem vesmírem

Létal jsem vesmírem

Autor: Pavla Koucká | Datum: 7.11.2007 | Vydání: 11/2007

Moje vědomí jako by splynulo se vší existencí. Měl jsem pocit fyzického vesmíru, prožil jsem Velký třesk, popisuje svůj první zážitek s LSD psychiatr Stanislav Grof, který si do Prahy přijel pro cenu nadace VIZE 97. Podle tohoto světoznámého vědce můžeme prožít cokoli, co se stalo v historii lidstva. To zásadně narušuje vědecké předpoklady psychologie a psychiatrie

 Jak s odstupem hodnotíte výzkumy vlivu LSD na lidskou psychiku?

Mně je osobně velmi líto, že psychologie a psychiatrie psychedelika před lety odmítly. Ztratily tak největší naději, kterou měly. Po letech práce s psychedeliky pociťuji hluboký respekt k těmto látkám jakožto mocným psychologickým nástrojům.

Musím ovšem zdůraznit, že psychedelika nejsou než nástroje – jichž lze využít či zneužít k různým cílům. Výsledek jejich užití může být velice různý, vždy záleží na způsobu a okolnostech.

Co říkáte na nebezpečí psychedelik?

Otázka, zda jsou psychedelika nebezpečná či užitečná, je pro mě stejně málo významná jako stejná otázka o noži. Šéf policie vám dá statistiku vražd, které byly spáchány nožem, chirurg upozorní na množství zachráněných životů, umělec ukáže krásná vyřezávaná díla. Žena z domácnosti s jeho pomocí vyrobí chutný pokrm, ale taky se může nepozorně říznout do prstu. Je jasné, že dobro a zlo není v noži, ale ve způsobu, jakým se používá. Podobně psychedelika můžeme použít k různým účelům. Mohou sloužit jako psychoterapeutický nástroj, k navození mystických zážitků, k pochopení psychologie náboženství, psychologie umění… Ale nadruhé straně mohou způsobit nemalé problémy. V tom nejzazším konci o nich bylo dokonce uvažováno jako o chemické zbrani.

Nůž ovšem zakázán nebyl, zatímco halucinoge-ny ano. Čím to?

Na rozdíl od nože se u psychedelik bohužel nehodnotily způsoby užití, ale látka samotná. U nože vcelku přirozeně nechceme, třeba aby jej používaly malé děti. Chápeme, že je zapotřebí určité zralosti. V případě zneužití hodnotíme násilníka, nikoli nástroj. Ale zneužití psychedelik bylo přičítáno látce samotné. Zčásti šlo o dílo senzacechtivých novinářů, kteří zdůrazňovali problémy a nehody, zatímco pozitivní následky byly popsány v odborné literatuře, která se dostala do ruky jen malému množství lidí.

I pro řadu odborníků však je těžké terapeutic-kému výsledku uvěřit.

To proto, že psychedelika vyvolávají zážitky těžko slučitelné se současným vědeckým paradigmatem. Autentický prožitek porodu, prenatálního stavu či zkušenost přicházející z období ještě vzdálenějšího těžko vysvětlíte. Ve stavu rozšířeného vědomí jsou přitom takovéto zážitky běžné. Můžeme prožít cokoli, co se stalo v historii lidstva, i události z mytologických, archetypálních oblastí. To vše zásadně narušuje vědecké předpoklady psychologie a psychiatrie.

Co LSD dalo vám osobně?

Mohu vám třeba popsat svůj první zážitek z roku 1956, kdy jsem se na Psychiatrické klinice lékařské fakulty Karlovy univerzity přihlásil do pokusu s LSD-25. Tento pokus zahrnoval testy, které měřily účinky blikajícího světla stroboskopu na mozek. A mě to jasné světlo doslova vymrštilo z těla. Ztratil jsem kontakt s asistentkou provádějící pokus, s laboratoří, Prahou i planetou. Moje vědomí jako by splynulo se vší existencí. Měl jsem pocit fyzického vesmíru, prožíval jsem Velký třesk, prolétal mezi galaxiemi, mezi černými i bílými dírami. Zažíval jsem spoustu věcí, pro které jsem tehdy ani neměl název: výbuchy supernov, pulzary, kvazary a další kosmické jevy. Když jsem se pak z tohoto kosmického výletu vrátil, nemohl jsem dlouhou dobu dostat své tělo a vědomí do souladu. Bylo mi naprosto jasné, že to, co mě učili na fakultě – že vědomí je produktem neurofyziologických jevů mozku – není pravda. Vědomí je něco mnohem zásadnějšího, prvotní kvalita existence. Vrátil jsem se z tohoto zážitku s hlubokým zájmem o mimořádné stavy vědomí, které se staly mým povoláním a posláním po následujících padesát let.

Liší se vědomí rozšířené pomocí holotropního dýchání od vědomí rozšířeného pomocí psyche-delik?

Spektrum zážitků je stejné, rozdíl je v množství vynaloženého úsilí a kontroly. Při holotropním dýchání musíme pracovat, abychom rozšířeného vědomí dosáhli. Ale máme více kontroly. Když spolkneme psychedelickou látku, kontrolu ztrácíme. Nejlepší, co můžeme udělat, je poddat se zážitku. Při holotropním dýchání si sami určujeme, jak daleko v sebezkoumání chceme jít.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace