5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Magic mánie

Magic mánie

Autor: Jiří Černý | Datum: 6.1.2009 | Vydání: 1/2009

Sběratelské karetní hry - anglicky Trading Card Game - představují relativně nový typ zábavy. Někteří je vidí jako nebezpečný hazard, jiní coby výhradně dětskou záležitost a další jako intelektuální sport, kterým se navíc dá vydělat nemálo peněz.

Proč jsou sběratelské karetní hry tak atraktivní, že se jim věnují kluci i zralí muži po celém světě? Jak získávají nové příznivce? Mohou způsobit závislost? Pokusím-li se přiblížit psychologické aspekty těchto her na konkrétních příkladech, nejvíce prostoru přitom chtě nechtě musím věnovat hře ze všech nejznámější Magic: The Gathering, vymyšlené počátkem devadesátých let studentem matematiky Richardem Garfieldem a vydané posléze společností Wizards of the Coast. Stala se totiž skutečným fenoménem, o jehož napodobení se od té doby snažila (více či méně úspěšně) celá řada jiných.

V porovnání s některými ostatními je Magic specifický hlavně v tom, že je vystavěn kolem vlastního fantastického světa plného originálních postav a příběhů. Další hry, pokoušející se později dosáhnout jeho popularity, se snažily vézt se na určité módní vlně. Využívaly například nadšení pro tematiku Star Wars či Pokémonů. Obdobně existují karty Lords of the Rings, Harry Potter, World of Warcraft… V konečném důsledku tato marketingová strategie však leckdy vedla k tomu, že ve chvíli, kdy již poněkud opadnul zájem o inkriminovanou tematiku jako takovou, opadnul stejně tak zájem i o příslušnou hru.

Zhruba po třech letech od vydání Magic se rozjíždí i „profesionální“ turnajový systém, využívající navíc celosvětového žebříčku ELO hodnocení (viz rámeček), který ještě zvýšil zájem veřejnosti o tuto sbírkovou karetní hru. Pojem „profesionální“ mimochodem používám v souvislosti s Magic nerad a s jistým despektem, neboť v dnešní době již svádí k myšlence hraní na plný úvazek.

Co je na Magicu magického

Proč se vlastně hráči nějaké sběratelské karetní hře věnují? Pročítám-li různá interview, většina dotazů směřuje k tomu, jak dotyčný hraje, popřípadě co hraje (rozuměj jakou strategii, jaký typ balíčku karet). Jen velmi zřídka narazím na otázku, „proč to vlastně děláš“.

Karty si lze užívat na spoustu různých způsobů. Jednou za čas strávíte víkend na chalupě společně se skupinkou dobrých známých, bavíte se, grilujete, popíjíte… a hrajete Magic. Po deseti letech ježdění na bridgeová soustředění si nemyslím, že se v tomhle příliš liší právě od bridge.

Jiný člověk zase věnuje dlouhé hodiny intenzivní přípravě na velké zahraniční turnaje (Grand Prix, Pro Tour), přičemž se snaží, alespoň v rámci Evropy, pokud možno ani jeden nevynechat. Jeho snem je titul mistra ČR a s ním spojená účast v národním týmu pro mistrovství světa. Čte pojednání od nejlepších světových hráčů, přemýšlí usilovně nad svojí vlastní strategií. Liší se v tomhle Magic až tak moc od bridge? Ani teď si to nemyslím (ve skříni mi leží mnohasetstránková skripta na téma různých typů sehrávky apod). Na těchto hrách vlastně není vůbec nic tak exotického, jak se na první pohled mnohým zdá. Pochopitelně jsou tu jisté zvláštnosti, nicméně onen princip běžící na pozadí zůstává stále stejný.

První ze zvláštností je bezesporu storyline, načrtnutý příběh. Magic od počátku vytvářel zcela originální fantasy svět, který je k dnešnímu dni neobyčejně rozsáhlý a existuje k němu dlouhá řada storybooků. A karty také nejsou jen tak nějaké obyčejné. Jsou to „karty s obrázky“ (které mimochodem kreslí i známí světoví malíři odpovídajícího žánru a nemálo hráčů rádo využije občasné příležitosti nechat si je od nich podepsat). A právě na ilustracích bývají zpravidla zachyceny konkrétní situace v těchto knihách popisované, stejně jako slavné postavy, bytosti (elfové, goblini) a podobně. Vše ještě umocňují doprovodné texty (například Gerrardův výrok „Dont mourn for me. This is my destiny.“ z Vindicate skutečně není jenom jakýmsi nesmyslným zvoláním do tmy - ba přímo naopak, má bezprostřední vztah k rozuzlení dlouhotrvajících událostí, na které řada z nás čekala stejně netrpělivě, jako jiní očekávají poslední díl veskrze napínavé detektivky na pokračování). Ačkoliv Magic můžete hrát i bez jakékoliv znalosti tohoto děje a s ním spojených zápletek, vhledem k okolnostem se tak okrádáte o mnoho zajímavostí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace