5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Máme v sobě dobro i zlo a netušíme, jak jsou si blízko

Máme v sobě dobro i zlo a netušíme, jak jsou si blízko

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.3.2013 | Vydání: 3/2013

„Podstata násilí zůstává stále stejná, mění se jen obal, tedy prostředky a způsoby, jakými můžeme násilné činy provádět. Probudit v sobě zlo přitom může být jednodušší, než bychom se nadáli,“ říká naše přední forenzní psycholožka Ludmila Čírtková.

Máme v sobě dobro i zlo a netušíme, jak jsou si blízko

Co je v posledních letech nového v psychologickém pohledu na svět zločinu?

Například relativně novým objevem, jímž se některé zločiny vysvětlují, je takzvaná porucha z rozhořčení či roztrpčení – embitterment disorder. Jde vlastně o novou podskupinu posttraumatické poruchy, která spočívá v tom, že se člověku stane nějaké příkoří. Jedinec má nejprve snahu na nespravedlnost upozornit a příkoří řešit, ale nedaří se mu to. Nakonec ve spleti pocitů zoufalství, beznaděje a odplaty sahá po násilí. Konkrétní případ z USA: muž, který ztratil zaměstnání, se ozbrojil a šel střílet do provozovny McDonald´s.

Shodou okolností jsem ale zjistila, že velmi podobný příběh je popsán v odborné literatuře už z 16. století. Jakýsi obchodník s koňmi se nepohodl s celním úřadem, který mu zabavil koně. Obchodník to považoval za nespravedlnost, ale nemohl se domoci nápravy. A tak jednoho dne začal podpalovat domy ve Wittenbergu. Tenkrát samozřejmě skončil na mučidlech. Ve starší literatuře najdeme pro to, čemu dnes říkáme embitterment disorder, označení Kohlhaasův syndrom. Ve světě zločinu je zkrátka určitá kontinuita, mění se jen vnější slupka a vedle hlavního proudu se vyskytnou občas alternativy obsahující prvky, na které jsme nebyli zvyklí.

Co patří k těm novým alternativám, s nimiž jsme se dříve nesetkávali?

Jako první mě napadá násilí pro zábavu, násilí jako umocňovač silných zážitků, ale možná že kdybychom se systematicky podívali do historických učebnic, nějaké paralely bychom tam také našli.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace