5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Máme strach z neviditelného

Máme strach z neviditelného

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.5.2013 | Vydání: 5/2013

„Strach z jaderné energie souvisí s nedostatkem vzdělání v oblasti přírodních věd a v malé schopnosti kriticky myslet,“ říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pokud si jsme vědomi rizik jaderné energie, nemusí pro nás představovat hrozbu. „Jenže čím je společnost bohatší, tím méně je ochotná jakékoli riziko nést,“ dodává.

Máme strach z neviditelného

Jaderné energii je občas přisuzována úloha společného démona, nebezpečí, před nímž bychom se měli mít na pozoru. Jak se na ni díváte vy?

Jaderná energie je součástí našeho života. Je tu od velkého třesku a představuje prazdroj všech energií. Fyzika nezná jiný druh energie na začátku než tu, která vzniká buď štěpením těžkých jader atomů, nebo slučováním lehkých jader. Všechny ostatní energie jsou nějakým způsobem přeměněné z tohoto prazdroje. Řekla bych ale, že u nás, na rozdíl od jiných zemí, převažuje racionální pohled, který ji nedémonizuje.

Čím si to vysvětlujete?

Tradičně vysokou mírou technického vzdělání a chápání, které má u nás své historické kořeny. Ale – pro mě bohužel – postupně se dostáváme v tomto ohledu na úroveň zemí na západ od Aše, kde si přírodovědné obory za posledních 20–30 let mnoho obliby nezískaly. S tím se logicky zvyšuje počet lidí, kteří vidí v jaderné energetice a koneckonců i v řadě jiných technologií démona. Ostatně, i u nás se mnohé celebrity do médií ochotně svěřují: „Já jsem na základní a střední škole s matematikou nebyl kamarád.“ A ještě jsou na to hrdí. Pro takové lidi je bezesporu těžké vyrovnat se s chápáním určitých přírodních jevů. Skutečně vše souvisí s tím, do jaké míry jsou lidé vychovávání ke kritickému myšlení, k tomu, aby si dokázali posloužit vlastním rozumem.

Nedostatek technického vzdělání asi není jediným důvodem obav z jádra…

Psychologicky velmi nepříjemný fakt je, že jaderná energie a jí doprovázející ionizující záření nemá vlastnosti, které můžeme vnímat prostřednictvím smyslů. Nemáte žádnou možnost zjistit, že vás obklopuje záření – a obklopuje vás všude, koneckonců i vy sama jste radioaktivní stejně jako já, protože máme v sobě homeostatický prvek, bez kterého bychom nebyli živí: draslík, který obsahuje radioaktivní izotop draslík 40. Není žádná cesta, jak se mu vyhnout.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace