5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Manipulátor

Manipulátor

Autor: Jitka Douchová | Datum: 31.1.2014 | Vydání: 2/2014

„Miluju tě jako nikoho na světě. Jsme stvořeni jeden pro druhého. Jen se mnou můžeš být šťastný.“ Na první pohled romanticky vypadající vyznání je ve skutečnosti projevem docela obyčejné manipulace, jíž se snaží ten, kdo je ve vztahu závislejší, získat nad partnerem moc a připoutat ho k sobě. Manipulovat ve vztahu dokážou stejně úspěšně ženy jako muži.

Manipulátor

S manipulací v nejrůznějších podobách se v životě setkáváme všichni. A v obou rolích – určitě jsme byli někdy manipulátory, rozhodně jsme někdy byli manipulovanými. Problém začíná ve chvíli, kdy se manipulace stává ústřední strategií jedince a jeho vztahů. Záleží na okolnostech, jak moc jí podléháme, jak moc ji stačíme identifi kovat a zda proti ní umíme bojovat. Zdaleka ne pro každého je čitelná a ten, kdo ji nerozezná, se stává leckdy její dlouhodobou obětí…

„Zrození“ manipulátora

Andrea a Petr se seznámili ve svých 19 letech, ona byla mentálně výrazně zralejší a oběma to tak vyhovovalo. Ona mu hodně pomáhala, podporovala jej ve všem konání, což v rodině nikdy nezažil, naopak měl velmi despotického otce, který jej devalvoval. V soužití s partnerkou Petr postupně své sebevědomí „narovnal“. A brzy potřeboval jít dál – netoužil po rovnocennosti, ale po převaze, kterou znal z vlastní rodiny. Aby dosáhl svých potřeb, používal vůči Andree devastační manipulace jdoucí až na dřeň. Z jeho dlouhých monologů se začala dozvídat, jaká je špatná, že ji nikdo nemá rád, on by možná mohl být její jediný zachránce, ale obhajovat ji před druhými bude těžké. Intenzita devalvace se stupňovala, trvalo to více než rok. Ač si dříve Andrea zdravě věřila, ztrácela sebevědomí a de facto se stala obětí psychického teroru. Nedokázala uvěřit, že ten hodný a milý partner po jejím boku by jí mohl ubližovat. Zatímco ona stále ustupovala a snažila se přizpůsobit jeho nárokům, on je stále gradoval. K rozchodu se rozhodla až po psychoterapeutických sezeních.

Kdo nejčastěji manipuluje?

Bývá to osobnost se slabými místy, která potřebuje kompenzovat získáním mocenské převahy prostřednictvím manipulační demagogie, citového vydírání, odkazováním se na vnější normy, vmanévrováním své „oběti“ do pocitů viny. Kvůli své osobnostní slabosti nedokáže používat asertivní otevřenou komunikaci.

Velmi často se jedná o jedince, kteří byli sami manipulováni v dětství, což jejich psychiku negativním způsobem ovlivnilo. I manipulátor tedy bývá obětí a hledá si někoho ještě slabšího, díky němuž nachází svou „moc“… Ne vždy musí být manipulování druhým programové a na aktivní vědomé úrovni, leckdy můžeme přebírat osvojené manévry z našeho okolí, aniž bychom si byli vědomi toho, že se dopouštíme komunikačních i vztahových deformací.

Ty za to můžeš!

Nejvíc ubližující a mnohdy dlouho nerozkrytou je manipulace do pocitů viny. V rámci své psychoterapeutické praxe se s ní setkávám velmi často. Až když ji po podrobném rozebírání partnerských problémů pojmenuji, prochází klient očistným „aha“ zážitkem. Pak se již může začít účinněji bránit.

Často ji nacházíme v nevyrovnaných vztazích, kde jeden z partnerů je výrazně silnější, alespoň zpočátku (viz příběh Andrey a Petra). Ten slabší se po nějaké době odmítá smířit se svojí pozicí, ale neumí vztah vyrovnat zrale a dospěle. Potřebuje uchopit moc, po níž touží, manipulací. Jeho počínání bývá hodně dlouho nečitelné, protože ten, kdo byl „tahounem“ vztahu a snažil se druhého podporovat, často nezaregistruje překlopení do druhé polohy. Pokud je silnějším ve vztahu žena, je to pro muže zvlášť těžké, často prochází v rámci transakční analýzy obdobím, kdy jej žena posiluje, „táhne“ a pomáhá mu, ale vše se odehrává v modu matka–syn. Znám několik příběhů silných žen, které toužily po opoře partnera, ale nemohly ji získat. V určité fázi přerodu začne muž vzdorovat a ženě ubližovat, aby díky tomu ochutnal konečně svou moc. Velmi často je to právě v těžce manipulativní podobě. Žena ztrácí půdu pod nohama, nevyzná se v tom, proč je na ni najednou zlý, proč mluví o tom, jak je špatná a měla by se nad sebou zamyslet. Čím je muž na intelektově vyšší úrovni, tím mohou být jeho manipulace sofi stikovanější.

Skrytou formou manipulace, k níž častěji sahají ženy (mnohdy aniž by tušily, jak účinnou zbraň nevědomě používají), je významné mlčení. Partner mu nerozumí, neví, co jej vyvolalo, bránit se proti němu je prakticky nemožné. Vyvolává v něm bezmoc, nejistotu nebo agresi.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace