5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Mazlíčci: Umíme číst jejich emoce?

Mazlíčci: Umíme číst jejich emoce?

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.6.2015 | Vydání: 7-8/2015

Majitelům psů se vytrvale vyčítá, že si chování svých chlupatých přátel vysvětlují lidskými motivy, přeceňují emoce a mentální schopnosti svých mazlíčků a přikládají jim hlubší význam. Jak to tedy se zvířecími schopnosti a pocity je?

Mazlíčci: Umíme číst jejich emoce?

O tom, že zvířata prožívají analogické emoce jako člověk a dokonce že mají cosi, co můžeme nazvat osobností, přesvědčuje své kolegy i veřejnost celá řada odborníků od biologů a etologů po psychology, kteří dlouhodobě sledují zvířecí chování, ale i fyziologické změny, které toto chování doprovázejí.

Jako malé děti

Savcům i ptákům jsme vcelku ochotně schopni přiznat emoce i bohatý sociální život. Otázka nezní jestli, ale jak velkou kapacitu mentálních schopnosti a jak širokou paletu citů mají.

Například biolog Vincent Janik se spolupracovníky v delfináriu na volném moři na Floridě zjistil, že delfíni se navzájem oslovují jménem. Pro každého z nich je charakteristický určitý signál, na nějž delfín reaguje a připluje – a to i tehdy když byl signál vytvořen uměle na základě analýzy toho přirozeného. Vlastní „jméno“ i „jména“ dalších delfínů, s nimiž je v kontaktu, si každý delfín doživotně pamatuje, potvrzují i vědci z výzkumného institutu umístěného u honduraského pobřeží (Roatán Institute for Marine Sciences). Nizozemský primatolog Frans de Waal zase nepochybuje o tom, že primáti mají altruistické cítění, jsou schopni soucitu a mají smysl pro řád a spravedlnost.

Jak je to se psy, kteří nás po příchodu z práce nadšeně vítají hned ve dveřích, teskní, když je opouštíme, a vypadají tak provinile a nešťastně, když objevíme, že zase rozhrabali záhon nebo nám rozkousali další pár bot?

Velká část odborníků se přiklání k názoru, že co do emočního prožívání jsou na tom psi zhruba stejně jako děti. Vycházejí přitom ze srovnání s výzkumy dětských emocí, které ukazují, že v kojeneckém a batolecím věku existuje ještě poměrně omezená paleta emocí, že se emoce v předškolním věku dále diferencují a děti postupně získávají schopnost zakoušet různé komplexní emocionální stavy.

Americký psycholog Stanley Coren shrnuje závěry mnoha studií takto: „Mysl psa je podobná jako lidská – ovšem u člověka ve věku dvou, maximálně dvou a půl let.“ Pokud vás tedy zajímá, co od svého zvířecího miláčka můžete čekat, podívejte se na sousedova dvouletého caparta – s emocemi na tom budou oba zhruba stejně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2015 nebo v On-line archivu.

Literatura:

  • Janik M. V, Sayigh L. S. , Wells R. S. (2006). Signature whistle shape conveys identity information to bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) animal communication individual recognition. PNAS, 03 (21):587–602
  • Waal Frans de (2006). Dobráci od přírody. Praha, Academia, 2006, 325 s. ISBN 80-200-1421-7
  • Damasio A (2004). Hledání Spinozy; radost, strast a citový mozek. Praha: Dybbuk
  • Panksepp J., Burgdorf J. (2003). Laughing rats and the evolutionary antecedents of human joy? Physiol Behav. Aug;79(3):533–547.
  • Horowitz, A. (2014). Insite of a Dog. What dogs see, smel and know. New York: New Yorker Paberpack
  • Bekoff, M. (2014). Do Dogs Really Feel Guilt or Shame? We Really Don´t Know (psychologytoday.com 23. 3. 2014)
  • Coren, S. (2014).Which Emotions Do Dogs Actually Exsperience? Moderndogmagazine.com
  • Meckelburg E. (2004). Tajemný svět zvířat. Liberec: Dialog


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace