5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Meditace pomáhá, ale nepřináší zázraky

Meditace pomáhá, ale nepřináší zázraky

Autor: Jan Benda | Datum: 1.3.2012 | Vydání: 3/2012

Stres odedávna navozuje reakci umožňující útok, nebo útěk. Dnes nás však místo predátora nebo tlupy neandrtálců stresuje dopravní zácpa či nepříjemný šéf. Organismus je vybuzený k akci, jenže není s kým bojovat ani kam utíkat. Meditace nabízí alternativní odpověd na stres, která prostupuje myslí i tělem. Je užitečná ke zvýšení frustrační tolerance, pomáhá při zvládání úzkostí – a na rozdíl od terapeuta ji máte stále s sebou, říká americký psychiatr Mark Epstein.

Meditace pomáhá, ale nepřináší zázraky

Přednášíte o vztahu buddhismu a západní psychoterapie a ve své terapeutické praxi je spojujete. Jak konkrétně může být buddhismus užitečný v psychoterapii?

Buddhismus nabízí metodu zkoumání vlastního nitra, vlastní mysli a těla, která je skvělým doplňkem technik západní psychoterapie. A obsahuje učení o prázdné povaze našeho já, které je pro lidi uvízlé v egocentrismu užitečné.

Většina lidí je do nějaké míry traumatizovaná – buď něčím, co se stalo, a nebo tím, že se nestalo něco, co by bývalo bylo lepší, kdyby se stalo. Snažím se jim pomoci vyrovnat se s jejich traumaty a pak jim ukázat, že se nemusejí tak moc identifikovat se svým traumatizovaným já. Většinou k tomu dochází jen díky společnému setkání a povídání si, podobně jako v jakékoli běžné psychoterapii.

Může se buddhismus stát běžnou součástí západních terapeutických postupů?

Buddhismus se už pomalu stává součástí západních terapeutických postupů. Technika všímavosti (mindfulness), která pochází z buddhistické tradice, již byla začleněna do systému péče o duševní zdraví pod mnoha různými názvy – například v programu na všímavosti založené redukce stresu (mindfulness based stress reduction) nebo v rámci dialektické behaviorální terapie. Jak jsem zjistil, buddhismus je také velmi užitečný terapeutům. Učí je, jak naslouchat, a dává jim perspektivu, jež jim pomáhá překonat běžný, velmi omezující pohled na já.

Co vám osobně přináší meditace?

Meditace mi dala jiný úhel pohledu na sebe sama. Naučila mě, jak být se sebou v pohodě, ale ukázala mi také, jak je možné změnit jistý druh úzkostného reagování, který mě trápil. Dala mi útočiště uvnitř mne samotného – místo, kam se mohu obrátit, když nevím, co jiného dělat. A naučila mě nebrat se tak vážně.

Může meditace nahradit psychoterapii?

U některých lidí meditace může nahradit terapii, pro jiné je osoba terapeuta, pravidelné rozhovory s ním, osobní vztah a upřímnost v terapeutickém vztahu velmi nápomocná. Díky lidskému vztahu terapie funguje. Meditace rozhodně není všelék. Příliš mnoho lidí se snaží meditaci využívat přehnaně, jako by mohla vyléčit všechno. To je příliš velký tlak.

Vždycky jsem dělal obojí, meditaci i psychoterapii. Někdy jsou účinné obě metody a někdy ani jedna. Ale obě jsou velmi zajímavé. Obě nás vyzývají k tomu, abychom se vypořádávali sami se sebou, dívali se na sebe nezaujatě a pracovali přímo se svou vlastní myslí.

Mohou meditující někdy potřebovat psychoterapii?

Často. Jeden můj kolega říká, že buddhističtí pacienti jsou ti nejnaštvanější, co kdy viděl. Jak k tomu dochází? Mnoho lidí přitahuje naděje na klid a mír, kterou buddhismus nabízí, právě proto, že jsou tak rozhněvaní. Nebezpečí je v tom, že se naučí zakrýt své pocity, ale nikdy se s příslušným osobním tématem či situací ve skutečnosti nevypořádají. To se meditujícím stává velmi často, dokonce i buddhistickým učitelům. Člověk může meditovat, a přesto stále nevidět vlastní slepá místa. Psychoterapeuti došli díky vlastnímu studiu svého já, ke stejnému závěru jako Buddha: Čím víc člověk hledá své já, tím těžší je ho najít.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 4.5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Markova přednáška - přihlášení zde: 4.3.2012, 5:43 Zobrazit

6666
Výroční konference Škola komunikace