5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Miluji, miluješ, milujeme…

Miluji, miluješ, milujeme…

Autor: Maria Arnautovová | Datum: 6.2.2008 | Vydání: 2/2008

Asi neexistuje slovo, které by obecně vzbuzovalo víc emocí, nadějí a touhy než slovo láska.

V posledních desetiletích se láska víc a víc stává ústředním motivem našich životů. S nárůstem sňatků z lásky (a nikoli z rozumu, po domluvě mezi rodiči), se vzestupem ženské emancipace a s rozvojem mediálního světa telenovel a romantických filmů se téma zamilovanosti, lásky a problémů v partnerských vztazích neodvratně dostává do popředí našeho zájmu.

A právě o tomto v dnešním době tak oblíbeném tématu pojednává kniha Yorama Yovella, psychoterapeuta a psychiatra, který během svého života působil na dvou opačných koncích zeměkoule - v Americe a v Izraeli. Možná je to právě rozdílnost těchto dvou světů, která autorovi umožňuje pohlédnout na některé problémy z jiného, neobvyklého úhlu.

Každá z osmi kapitol knihy pojednává o jednom problému, který se týká lásky a který se více či méně může týkat každého z nás - ať již osobně, nebo zprostředkovaně prostřednictvím našich přátel, dětí či známých. Dokonce i příběh Nadii, arabské dívky pronásledované rodinou kvůli krevní mstě, je autorem vztažen do širšího rámce žárlivosti, rodinné cti, nevěry a domácího násilí, tedy témat, která se rozhodně nemusejí týkat pouze vzdáleného Východu. Díky osmi „hrdinům“ knihy, psychoterapeutickým pacientům, můžeme nahlédnout do komplikovaných zákoutí duše a problémů, které láska přináší - a za autorovy pomoci se můžeme seznámit s množstvím výzkumů a teorií, které s tímto tématem souvisejí. Každý z příběhů je totiž ukotven v širším rámci - ať již se jedná o vysvětlení s pomocí Freudovy psychoanalýzy nebo poukázání na MacLeanovu teorii rozdělení mozku.

Může být nevěra podpořená našimi geny? Je láska opravdu „slepá“? Může být homosexualita naučená? Autor na tyto otázky neodpovídá přímo, ale předkládá zvídavému čtenáři teorie, možná vysvětlení a inspirující otázky, nabízí mu možná řešení bez vnucování té jediné, „jistojistě správné“ odpovědi. Ostatně všichni víme, že v lásce neexistují žádné „zaručeně správné“ odpovědi, že každý vztah je svým způsobem jedinečný, a i když je jednoduché najít jistá pojítka či souvislosti, nemá smysl vztahy srovnávat pomocí jakékoli předem dané rovnice.

Kniha Yorama Yovella tak může být inspirací, seznámením s výzkumy v tomto oboru, předmětem k zamyšlení i překvapivě čtivou sbírkou povídek. Své si v ní najdou nejen psychologové a milovníci psychologizující prózy, ale každý, kdo se o možných vysvětleních skrytých tajů lásky chce dozvědět víc.

Yoram Yovell: Láska a jiné nemoci (Praha, Portál 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace