5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Mladá, vzdělaná, úspěšná – a opilá

Mladá, vzdělaná, úspěšná – a opilá

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 1.9.2009 | Vydání: 9/2009

Normální moderní žena. Má slušné vzdělání, postavení i práci, často také rodinu – zdálo by se, že jí nic nebrání, aby mohla vést vcelku spokojený život. Přesto – či právě proto? – se jejím každodenním společníkem stává alkohol…

Aperitiv k povzbuzení chuti, šampaňské na oslavu, přátelská i formální setkání u vína, grog na zahřátí, sklenka tvrdšího alkoholu k posílení sebevědomí i na uklidnění… Alkohol k naší kultuře tradičně patří, je součástí společenského života, pomáhá navodit dobrou náladu, uvolněnou atmosféru a, konec konců si přiznejme, že nám docela obyčejně chutná.

Přestože „normální“, „slušné“ ženy na sebe ve společnosti zpravidla neupozorňují nijak výraznými opileckými excesy, mohou se i přes nenápadné, soustavné udržování hladiny alkoholu v krvi dopracovat k vážným problémů. Zvlášť pokud se pravidelné a časté pití setká s příslušnou genetickou dispozicí k závislosti.

Alkohol jako doping

Problémové pití se u žen, které nepocházejí ze sociálně slabého prostředí, zpravidla objevuje nejdříve mezi třicátým a čtyřicátým rokem. „Tohle období bývá pro ženy poměrně náročné,“ říká Magdalena Frouzová, psycholožka s bohatými zkušenostmi z rodinného poradenství i z léčby závislostí. Žena si buduje kariéru, partnerský život, rodinu a navzdory všem emancipačním pokrokům je to stále ona, kdo minimálně manažersky řídí chod domácnosti (velmi často je zároveň nejvýkonnější silou plnící vlastní příkazy). „Společenský tlak ji manévruje do péče o vlastní krásu i osobnostní růst. Má podporovat partnera, sportovní a intelektuální rozvoj dětí. Nejednou cítí, že jí chybí energie, prožívá vnitřní konflikty mezi povinnostmi, potřebami a zájmy a snaží se to všechno vybalancovat. Alkohol přitom může zpočátku pomáhat,“ upozorňuje psycholožka.

Zároveň může fungovat jako „rychlý reset“ – když je třeba vyřešit komplikovanou situaci, odložit ji a jít dál. Právě to dělává ženám problémy. Obtížně se zbavují starostí, vracejí se v myšlenkách k situaci, jejíž řešení už nemají ve své moci, ale stále promýšlejí různé hypotetické varianty a jejich možné dopady. „Alkohol pomáhá takový problém nechat za sebou a začít řešit jiný, aktuálnější,“ dodává Magdalena Frouzová.

Dalším důvodem ke konzumaci alkoholu bývají paradoxně redukční diety. Většina žen mladšího a středního věku čelí skutečné či domnělé nadváze a opakovaně drží diety. Značná energetická hodnota tvrdého alkoholu a piva je obecně známá, a tak období „hubnutí“ jednoznačně provází víno. „Rozhodla jsem se, že po páté hodině odpoledne už nebudu jíst, ale měla jsem hrozný hlad. Potřebovala jsem většinou ještě večer chvíli pracovat, ale nedokázala jsem se soustředit,“ svěřuje se 35letá Monika. „Když jsem si dala dvě sklenky bílého vína a zapila jsem je vodou, cítila jsem, že mám lepší náladu i víc energie.“ Po měsíci dietu ukončila, u každodenní konzumace vína zůstala. „Najednou jsem začala být nesvá, když jsem si měla odepřít skleničku kvůli řízení auta. Došlo mi, že začínám mít problém,“ dodává Monika.

Hlad, únavu, stres, nervozitu a popudlivost, která provází nevhodně sestavené dietní režimy, dokáže alkohol skutečně utlumit, navodit uvolnění a zlepšení nálady. Vzhledem k tomu, že při podobných stylech hubnutí pije žena prakticky nalačno, nastupují účinky alkoholu (byť je ho ve víně méně než v destilátech) poměrně rychle a odbourávají se pomalu.

Alkohol jako společník

Může posloužit jako rychlý společenský tobogán, když je po náročném dni konečně čas na zábavu. „Alkohol je snadno dostupný prostředek, který může ženě pomoci rychleji navodit atmosféru, že prožije zajímavý večer. Navíc u nás je každá společenská akce daleko více než například ve Spojených státech spojená s konzumací alkoholických nápojů. I pracovní úspěch je zvykem oslavit přípitkem. Odmítnout je tak společensky obtížnější,“ konstatuje psycholožka Frouzová. Žena, která ve společnosti nepije, bývá vnímaná jako méně družná a méně společenská. Zatímco bezvýhradné sociální toleranci se těší těhotné ženy, argument „nemohu pít, řídím“ bývá přijímán spíše jednorázově – na dalších akcích s týmiž lidmi může být abstinující terčem poznámek o tom, že má chabé manažerské schopnosti, pokud si nedokáže zařídit odvoz, případně že používá auto jen jako výmluvu.

Alkohol se ale může stát i společníkem, který pomáhá zahnat pachuť selhání, osamělost, pocit neúspěchu či obavy. „I když jsou ženy celkově houževnatější a dožívají se vyššího věku, alkohol je jejich slabé místo. Žena může vykonávat stejně náročná povolání jako muž, ale nikdy nebude mít tak odolná játra jako on,“ říká primář oddělení závislostí psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor. Navíc varuje před pitím v obtížné životní situaci. Ač je tolerance ženského organismu vůči alkoholu obecně nižší, právě ve složité osobní situaci se podle něj rozvíjí závislost rychleji.

Zatímco muži, hledající útěchu v alkoholu například po rozvodu, chodí do hospod, ženy častěji pijí doma. „Ze své praxe znám mnoho žen, které neuspokojivou situaci v manželství neřeší rozvodem, dokonce ani nedělají scény, ale najdou si alkohol jako pohodlného společníka, který jim pomáhá přežít,“ říká Magdalena Frouzová. „A jindy pitím přebíjejí pocit prázdnoty a nudy.“ Na ním bývá například nedostatek zájmů či neschopnost je realizovat, osobnostní nastavení, příliš snadná plnění materiálních přání, neboť berou radost z těšení se a překonávání překážek při dosahování cíle. Ale také chybějící sociální vazby a s nimi související nedostatek ocenění, uznání, potvrzení vlastní hodnoty.

Osamělost či vědomí vlastní nedůležitosti se někdy může projevit nebo zhoršit v průběhu let, kdy je žena doma s dítětem, podobně jako v případě Aleny (36). „Pracovala jsem v obchodní firmě, byla jsem neustále mezi lidmi, komunikovala jsem s nimi. Najednou jsem zůstala hodiny sama s dítětem, hrozně mi chyběl živý kontakt. Chtěla jsem najít někoho na hlídání a pracovat alespoň na dva dny v týdnu, ale partner se ostře postavil proti. Žádný cizí člověk prý u malého nemá co dělat. Neměla jsem sílu to hrotit,“ vzpomíná na počátky svých problémů s alkoholem Alena.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace