5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Mobbing: psychoteror na pracovišti

Mobbing: psychoteror na pracovišti

Autor: Lenka Svobodová | Datum: 8.1.2008 | Vydání: 1/2008

Na rozdíl od pracovních konfliktů, které mohou být přínosné, je mobbing patologická záležitost. Někteří odborníci užívají termín „psychická vražda“. V první části třídílného seriálu se zaměříme na charakteristiku obětí.

Mobbing není jednorázová akce - jedná se o cílené a dlouhodobé útoky jednotlivce či skupiny na jinou osobu, které se odehrávají na úrovni kolegů. Je to rafinovaný proces, který oběť odnáší psychickými a psychosomatickými následky. Podle švédského profesora psychologie Heinze Leymanna je nutnou podmínkou k prokázání mobbingu, že ataky vůči oběti probíhají minimálně jednou týdně po dobu alespoň půl roku.

Začíná to nenápadně

Vzhledem k tomu, že se šíří skrytě a pozvolna, je pravděpodobné, že si mobbingu zpočátku nevšimne ani oběť, natož okolí. Pro vnějšího pozorovatele vše vypadá jen jako nedorozumění, nevinné legrácky či kanadské žertíky. Spouštěcím mechanismem je vždy nějaký konflikt, většinou malicherný, někdy dokonce náhodný. Přerod konfliktu v mobbing je složitý proces, který doposud není úplně objasněn.

Projevy mobbingu sílí zpravidla proto, že okolím nejsou vnímány jako velký problém, na rozdíl od viditelné agrese, šikany či diskriminace. Mnohdy kolegové ani vedoucí nepředpokládají, že by v kolektivu mohli mít tak bezcitného jedince. Jednotlivé případy navíc často nebývají zveřejňovány - oběti ze zaměstnaní v tichosti odejdou a kromě nejbližšího okolí se nikdo nic nedozví.

Mobbingu se více daří na pracovištích, kde hybnou silou výkonu je sobectví, konkurence a závist, kde převládá nedůvěra a nepřátelské prostředí. Vzniku mobbingu pomáhá špatně nastavená firemní kultura, která postrádá etiku a toleranci a která klade vysoké požadavky na zvyšování výkonů za současného snižování nákladů a kde pracovníci žijí ve strachu ze ztráty zaměstnání. Klíčovou roli hraje vedoucí pracovník, jehož styl řízení, organizace práce a způsob komunikace průběh mobbingu významně ovlivňuje.

Cílem mobbingu je poškodit druhého člověka, znevážit jeho pracovní i soukromý život a přimět ho k odchodu ze zaměstnání. Ať už k tomu mobbera vede závist, strach z konkurence nebo pocit méněcennosti, vždy se snaží narušit sebevědomí oběti, zpochybnit její profesní zdatnost, vyvolat v ní pocity viny a donutit ji, aby začala pohrdat sama sebou. Tím vším dokazuje sobě i okolí, že on sám je lepší.

Vše směřuje k odchodu

Paní Dana neustále slýchala, jestli by nebylo lepší, aby si našla jinou práci. Nadřízená jí to neřekla přímo, vše skrývala za slova: „tahle práce pro vás asi není to pravé ořechové“, „myslím, že vám to nesedí“, „vy byste se lépe hodila do výzkumu“… Psychický teror prochází několika fázemi. Jedinec se stává terčem systematických útoků, které zpočátku nejsou časté, nicméně přinášejí první důsledky. Klesá sebedůvěra oběti, snižuje se její pracovní výkon, dostavují se úzkosti a příznaky psychosomatických onemocnění. Oběť mobbingu se pomalu stává problémovou osobností, která začne pod tlakem dělat chyby (což samozřejmě mobberovi výborně nahrává). V další fázi se teror stává oficiálním, útoky se opakují stále častěji, jsou mnohem krutější a záludnější. Agresivita útočníka se stupňuje, mobbing již nelze přehlédnout a nutí nadřízené reagovat. Bohužel, zde je první kámen úrazu. Situace bývá často chybně interpretována a veškerý zdroj potíží se hledá pouze u oběti. Vzhledem ke zhoršení její výkonnosti, ke konfliktům či častým pracovním neschopnostem všem stačí pouze pohled zvenčí. Oběti se vytýká malá snaha, nízká motivace a nikdo nepátrá po skutečných příčinách, natož aby prohlédl, že oběť byla do této situace násilně vtlačena. V poslední fázi nastává oficiální vyloučení z kolektivu (přeložení do jiného oddělení, přidělování podřadných prací, snižování kompetencí) se snahou donutit pracovníka k opuštění zaměstnání.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace