5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Móda není jen pro Barbíny

Móda není jen pro Barbíny

Autor: Eva Jedelská | Datum: 30.5.2014 | Vydání: 6/2014

Do divadla v teniskách a sportovním tričku. Ke zkoušce v kalhotách s rozkrokem u kolen. Na ples v tílku a elastické minisukni. To všechno je dnes nejen možné, ale dokonce běžné. Společenské normy jsou natolik rozvolněné, až se může zdát, že už vlastně ani neexistují.

Móda není jen pro Barbíny

Extrémní uvolněnost a svoboda se samozřejmě netýká jen oblékání. Žijeme v době, kdy řada společenských konvencí vzala zasvé. Pokud je dodržujeme, činíme tak proto, že tím chceme vyjádřit svůj individuální názor, k něčemu se přihlásit. Ve skutečnosti nás nic nenutí tyto konvence dodržet. Vdávat se v bílém? Proč ne, ale co když mi víc sluší růžová, nebo dokonce černá? A když na to přijde, vlastně se ani brát nemusíme, můžeme spolu žít jen tak.

„Móda již nedává příkazy, nýbrž vybízí, navrhuje, naznačuje,“ píše francouzský filozof Gilles Lipovetsky ve své knize Říše pomíjivosti s podtitulem Móda a její úděl v moderních společnostech. K zásadnímu obratu došlo i v modelech chování: cílem už není vyzařovat rafinovanou distingovanost a společenskou úroveň, ale individualitu, emancipovanost a hlavně mladistvost. „Nevypadat na svůj věk teď znamená mnohem více než dávat najevo své společenské postavení,“ dodává Lipovetsky. Se svobodou ovšem přichází chaos. Po několik stovek let bylo oblečení jasným diverzifi kačním prvkem: na první pohled informovalo o společenské vrstvě, majetku, povolání, mnohdy i národnosti či víře svého nositele. Překročení těchto hranic téměř nepřipadalo v úvahu, a když už k němu došlo, bylo různými způsoby postihováno. Dnes s výjimkou některých povolání či firemních předpisů každý nosí, co chce – a mnozí Češi to zjevně tak docela nezvládají.

Stylistka a koučka Eva Stehlíková vidí příčinu především v dlouhém období nesvobody, nedostatku informací i zboží: „Těch čtyřicet let tady zanechalo hlubokou ránu. Uvědomíte si to, jakmile zajedete kousek za hranice – třeba jen do Německa. Rozdíl je vidět především u mužů, kteří tam o sebe dbají úplně jinak než u nás. Ve Francii a Itálii se vkus pěstuje po generace, povědomí o tom, že je normální se hezky obléknout, se v rodinách předává jako štafeta. U nás lidem ještě pořád chybí vzdělání – znalosti toho, jaký střih zvolit pro jejich postavu, jaké barvy se pro ně hodí, ale také co si obléci pro tu kterou příležitost. To, co je u nás někdy vidět na společenských akcích, je směsí bezradnosti a lenosti.“

O módu se zajímá jen Barbie

Představa, že oblečením se zabývá jen povrchní hlupák, je u nás hluboko zakořeněná. Vzdělání a inteligence jsou přece důležitější než to, jaké hadříky na sebe navěsím! „To jsou jen takové alibistické řeči!“ má v tomhle jasno Eva Stehlíková. Sdílí tak stejný názor s brněnskou blogerkou Adou (Adélou Bartlovou), autorkou populárního Módního pekla založeného na ostré a vtipné kritice nešvarů, které je možné vídat na našich ulicích. „V Česku se móda nesleduje buď kvůli póze – je nutné dát najevo, že tak povrchní věci vás nezajímají, případně že v džínách a sáčku jste nadčasově mimo trendy –, nebo protože výhledu na skutečnou módu překážejí různé pseudotrendy,“ píše blogerka v jednom ze svých článků. Bartlová uveřejňuje náhodné momentky zvláště „vypečených“ úletů a názorně na nich demonstruje nejčastější prohřešky proti dobrému vkusu, jakých se Češi dopouštějí – ať už z neznalosti, nebo lhostejnosti. Uveřejňuje ale i edukativní texty o základech krejčovského řemesla, výběru střihů, vlastnostech materiálů i rady pro nákup oblečení v obchodech. Trpělivě povzbuzuje lidi, aby o svém šatníku přemýšleli, systematicky budovali svůj styl a nenakupovali impulzivně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace