5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Moje vzdělání mě neuživí

Moje vzdělání mě neuživí

Autor: Markéta Cudlínová a Helena Košťálová | Datum: 30.9.2015 | Vydání: 10/2015

Magisterský obor africká studia. Saša v něm viděla možnost věnovat se něčemu smysluplnému, Moniku lákaly výjezdy do Afriky a Martinovi vyhovovalo, že se díky volnějšímu studijnímu režimu může věnovat ještě dalším aktivitám. Po absolvování univerzity nemohl ani jeden najít práci v oboru a tak jim nezbývalo, než se poohlédnout jinde. Kde začít?

Moje vzdělání mě neuživí

Tradiční přístup nás stále vede k přemýšlení v mantinelech odbornosti. Přitom podle studie Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy se s prací mimo obor musí potýkat každý pátý absolvent. Zkusme se tedy podívat na svoje schopnosti a dovednosti z jiné perspektivy. Učíme se totiž po celý život a zkušenosti z neplacených či volnočasových aktivit jsou stejně hodnotné jako ty získané ve škole. A při hledání práce mohou být dokonce rozhodující.

Saša, Monika, Martin

Saša už od základní školy měla touhu měnit svět k lepšímu. Na střední škole věnovala většinu svého času aktivitám na podporu ekologických projektů. Několikrát se dokonce dostala do konfliktu se zákonem, vždy ale dokázala situaci ustát díky svým argumentačním schopnostem. A tak když po absolvování univerzity nemohla najít práci, obrátila se na kamarády z dob, kdy byla ekologickou aktivistkou. Jeden z nich ji nasměroval na co-workingové centrum. Chodila tam na přednášky, a protože vždy snadno navazovala kontakty, seznámila se s mladým ekonomem, který se chystal založit sociální podnik. Saša se stala spoluzakladatelkou. Nyní má na starosti komunikaci s partnery a perfektně zvládá všechny konfliktní situace. Daří se jim vydělávat nezanedbatelné částky a Sašu moc těší, že výsledky její práce pomáhají potřebným.

Monika patřila mezi organizátory demonstrací a vyhledávala zejména náročnější situace, jako noční natáčení životních podmínek zvířat v místní drůbežárně. Během studií několikrát vyrazila na mise do Afriky, přímo do nepokoji zmítaných oblastí. Po dokončení studia začala řešit svoji finanční situaci. Nastoupit do firmy a každý den pracovat v openspace si nedovedla představit. Uvědomovala si však, že vždy byla vůdčí osobností, miluje výzvy a hlavně se ve svých minulých zkušenostech naučila dobře pracovat pod stresem a zvládat krizové situace. Nakonec zakotvila v tolik odříkaném „business prostředí“. Není ale standardní zaměstnankyní – specializuje se na krizový management. Nechává se najmout na omezenou dobu do organizací, které se nacházejí v krizi. Poté, co dostane firmu z nejhoršího, odchází za novou výzvou. Lidé, s nimiž spolupracuje, si ji velmi považují, zejména pro její nápady, flexibilitu a „nervy ze železa“.

Ani Martinova cesta do zaměstnání nebyla jednoduchá. Nebyl z těch dravých, aby dokázal svoje znalosti náležitě prodat u pracovního pohovoru. Patřil mezi přemýšlivé studenty a mnoho času trávil v knihách. Informace, které si nastudoval, ochotně sdílel se spolužáky. Od dětství také trávil čas ve skautském oddíle, těšila ho zejména práce s mladšími dětmi. A protože jej studium vždy bavilo, rozhodl se rozšířit si kvalifikaci o pedagogické vzdělání a později bez problému našel práci na jedné pražské základní škole. Práce s dětmi ho baví a těší ho, že zde může využít poznatky z několika oborů.

Poznejte své silné stránky

Pro výběr a získání vhodného zaměstnání je kromě odbornosti velmi důležité znát svůj unikátní soubor silných stránek (co umíte, co jste se naučili, jaké jsou vaše talenty a zkušenosti). Je totiž pravděpodobné, že velká část z nich není přímo navázaná na odbornost, a lze je využít i v jiném kontextu. Tyto tzv. „měkké“ dovednosti (někdy označovány jako přenositelné či soft skills) se mohou hodit v mnoha profesích – např. organizační schopnosti, komunikaci či kreativitu ocení jak učitelé, tak právníci, moderátoři či produkční.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace