5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Mozky mužů a žen jsou složité mozaiky. Rozhovor s Františkem Koukolíkem

Mozky mužů a žen jsou složité mozaiky. Rozhovor s Františkem Koukolíkem

Autor: Zuzana Daňková | Datum: 30.11.2016 | Vydání: 12/2016

Stereotypy o mužích a ženách jsou nepřeberné – ženy jsou prý emotivnější, muži zase agresivnější, ženy jsou pomlouvačné a muži nikdy nedají najevo, co si myslí… Co nám o těchto předsudcích mohou říci výzkumy lidského mozku? Jde o nepotvrzená klišé, nebo na tom všem něco je? S neuropatologem Františkem Koukolíkem jsme hovořili na konferenci České asociace pro psychoterapii.

Mozky mužů a žen jsou složité mozaiky. Rozhovor s Františkem Koukolíkem

Je na těch stereotypech něco pravdy?

Myslím si, že do nějaké míry – do jak velké míry nevím – to stereotypy jsou. Můj pocit je, že daleko menší podíl žen v exaktních vědách je dán tlakem kulturního prostředí. Víme, jak to vypadalo s přístupem žen na vysoké školy a s volebním právem. Domnívám se, že něco podobného se odehrávalo v matematice. Moje kazuistická zkušenost říká, že vynikajícím způsobem nadané ženy to velmi často zatajují, protože se bojí, že neseženou manžela. Takže mezi doktorkami jsem za svůj život potkal několik vysloveně matematicky nadaných, které se to bály projevit. Řekl bych, že na medicíně jich byla škoda. Existuje také hypotéza, že mezi muži je křivka IQ roztaženější jak doprava, tak doleva. To znamená, že je mezi nimi větší počet géniů, ale i idiotů. Nicméně výjimky potvrzují pravidlo, samozřejmě známe geniální, matematicko-fyzikálně nadané ženy, jako byla například madame Curie.

Ale existují přece jen nějaké rozdíly ve stavbě nebo funkci mozku mezi muži a ženami? Co třeba prostorová představivost?

Ano, tam rozdíly nepochybně jsou, ale nejsou velké. A mimoto je tam statistický rozptyl – obecně v souboru platí, že muži lépe pracují s prostorem, lépe zvládají mapy a tak dále. Ale najdeme samozřejmě výjimky na obou pólech.

A proč to tak je?

Protože jsou naše mozky mozaiky – některé rysy mají častější ženy, některé mají všichni společné.

Mluvíte o koevoluci genů a kultury. Lze říci, že právě třeba rozdíly v tom, jak nám jdou exaktní vědy, jsou dány částečně geneticky a částečně jde o vliv kultury?

Geny to dáno být může, ale musíme si dát pozor, abychom to nezploštili do takové té evoluční psychologie typu „rodina Pazourkovic“, tj. do evoluční psychologie založené pouze na hypotézách. Až se najde jemnější a lepší mapování mozku včetně genomického mapování, bude situace jasnější.

Jak je to se ženami a jejich talentem na jazyky? Slyšíme dnes často říkat, že ženy mají výhodu, protože jim to jde v humanitních vědách. Je to tím, že mají větší jazykový talent?

Znovu platí, že v souboru ano, ale existuje statistický rozptyl. Jsou samozřejmě i extrémně jazykově nadaní muži, např. onen vatikánský knihovník, který uměl asi sedmnáct jazyků. Jeden z mých přátel, pan profesor Vacek, mluvil asi patnácti jazyky, z toho šesti sedmi orientálními a za půl roku se v třiceti pěti letech naučil mongolsky. Zobecnění vycházejí ze statistických průměrů, které na nějak velikém souboru sedí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace