5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Může mít psychoterapie negativní dopad?

Může mít psychoterapie negativní dopad?

Autor: Lucie Hrdličková | Datum: 3.6.2009 | Vydání: 6/2009

Budeme mít vedle kadeřníka, krejčího a praktického lékaře každý svého terapeuta? Potřeba psychoterapie po celém světě stoupá a české země nejsou výjimkou. O jejích pozitivech toho již bylo napsáno hodně, méně se však mluví i o negativních dopadech.

Cílem psychoterapie je pomoci člověku změnit prožívání ve směru lepšího přizpůsobení životním situacím, má vést k pocitům sebeuplatnění, uskutečňování vlastních možností a k naplňování životního smyslu, k pocitům vyrovnanosti. Psychoterapie pro nás může být užitečná, např. jsme-li v krizi a chceme si nechat poradit od odborníka; trpíme-li nějakými duševními příznaky (depresemi, úzkostmi, fobiemi apod.) a nespokojímeli se pouze s pojídáním prášků; trpíme-li nějakou neurózou nebo psychosomatickým onemocněním; chceme-li se lépe poznat a svobodněji se pak v životě rozhodovat či změnit některé věci ve svém životě nebo potřebujeme-li podporu při závažném duševním či tělesném onemocnění. Tento výčet jistě není kompletní, ovšem naznačuje velice široké uplatnění psychoterapie v životě moderního člověka.

„Potřeba psychoterapie je v Česku větší, než jsou možnosti psychoterapeutů,“ říká Jan Kožnar, předseda České psychoterapeutické společnosti. Každý, kdo chce psychoterapii provádět, musí mít odpovídající kvalifikaci. Po psychoterapeutech je vyžadováno lékařské či psychologické vzdělání, při týmové práci se však uplatní i vyškolení zdravotní či sociální pracovníci. K provádění odborné a systematické psychoterapie je navíc vyžadován speciální sebezkušenostní výcvik v trvání minimálně 500 hodin, supervize se stanoveným počtem hodin a absolvování kvalifikační zkoušky před komisí.

Individuální a skupinová psychoterapie

Jaké jsou formy psychoterapie – tedy jak terapie probíhá? V případě individuální terapie se terapeut z očí do očí věnuje pouze jednotlivci a nikdo další není přítomen. To má své velké výhody, protože o některých věcech se těžko mluví i ve dvou, natož pak s více lidmi, ale i své nevýhody: je to dražší (pokud musíte terapii platit) a dostane se vám názoru či pohledu na věc pouze od jednoho člověka. Jiné tomu je ve skupinové terapii, která využívá dynamiky vztahů vznikajících mezi členy plánovitě vytvořené terapeutické skupiny. Počáteční rozpaky sdílet své problémy s více lidmi se časem rozplynou a vy můžete ve skupině již známých tváří získat velkou oporu, porozumění, názory a zkušenosti více lidí, můžete také získat nové sociální dovednosti, např. se naučit lépe se prosadit v kolektivu. Pro někoho je účinnější skupinová a pro někoho individuální terapie. V úvahu je nutné vždy vzít situaci, v jaké se klient nachází.

Podle Stanislava Kratochvíla z psychiatrické léčebny v Kroměříži odpovídají kritické přehledy výzkumných prací na obecnou otázku o účinnosti psychoterapie přesvědčivě kladně. Pozornost se však od otázky, zda je psychoterapie účinná, přesunula k otázkám, jaké jsou specifické účinky určité psychoterapeutické metody prováděné určitým terapeutem za určitých podmínek a u určitého pacienta s určitým onemocněním či problémem. Ukazuje se, že prospěch z psychoterapie může mít každý. Psychoterapie podporuje náš rozvoj, růst tvořivosti, naší schopnosti žít život, ve kterém se cítíme být spokojení a o kterém víme, že ho žijeme my sami a ne někdo za nás.

Negativní dopady

Jestliže je psychoterapie prováděna neodborně či nerespektuje základní etická pravidla, může psychiku klienta narušit nebo v určitých ohledech i poškodit jeho osobnost.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace