5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Muži v sintru

Muži v sintru

Autor: Ing. Alena Lochmannová | Datum: 31.1.2017 | Vydání: 2/2017

Když se za mnou zabouchl katr a za ním další a dozorce jej pokaždé důkladně zamkl, člověk jako by vstupoval do jiného světa. Světa, ve kterém jsou hodnoty většinové společnosti rozvolněny a logika života uvnitř je postavena na úplně jiných pravidlech. Jenže já nebyla jedním z nich. Nebyla a nejsem vězeňkyní, ale výzkumnicí-antropoložkou.

Muži v sintru

Proč jsem vstoupila a stále se vracím do blízkosti vězeňských cel? Začalo to zájmem o vězeňská tetování, jejich symboliku, techniku provedení i komunikační potenciál. Lidem na svobodě to nepřijde, ale lidské tělo hraje ve vězeňském prostředí zcela zásadní roli. Po vstupu do vězení je odsouzený zbaven všech atributů jedinečnosti. Přijde o své civilní oblečení a je mu přidělen stejnokroj (tzv. sintr). Možnosti vnějšího odlišení od ostatních, možnosti prezentace vlastního „já“, jsou rázem velmi omezené. A tak se vězni tetují, upravují si pohlavní orgány, kdy si pod kůži vpravují korálky vybroušené ze zubních kartáčků (o nichž mluví jako o „šatonech“), zvětšují si penis vpichováním borové masti, případně se někteří homosexuálové líčí, malují si nehty nebo si upravují své pantofle podpatky z gumy, aby svému vzezření dodali aspekt ženskosti. Řada vězňů samozřejmě posiluje (vzpomeňme na Kajínka s jeho neuvěřitelným množstvím kliků denně) a své tělo si pěstuje. Velmi citliví jsou odsouzení na své vlasy. „Když před návštěvami přivedu na barák holiče, je tam celej den. Na barák vodím holiče každý týden, ale protože je mnohem větší poptávka než nabídka, za tu hodinu, co tam je, všechny nestihne, takže už se odsouzení ozývají. A když je vodíme na návštěvy, hrozně jim vadí, že se musejí svlékat, když mají například nagelované vlasy, aby si ten svůj účes nepoškodili,“ říká dozorce Kamil. Slovem „barák“ referuje k vězeňskému oddílu.

Tabák, káva, prášky, drogy…

Holič je vždy jedním z odsouzených. Odsouzení totiž mají ve vězení řadu možností, jak se uplatnit. Mohou působit jako holiči, kuchaři, uklízeči, skladníci nebo v rámci vnějšího pracoviště, kdy má věznice uzavřený kontrakt se soukromou firmou. Být zaměstnaný je zpravidla žádané. Znamená to zdroj příjmu, za který si mohou odsouzení nakoupit, a taky možností, jak získat přístup k žádaným statkům, které mohou užít v rámci neformální vězeňské směny jako platidlo. Hotovostní styk ve vězení neexistuje. V případě příjmu jde část na pokrytí různých nákladů v souvislosti s výkonem trestu a část si mohou odsouzení nechat připsat na kantýnské konto a nakoupit si ve vězeňské kantýně. Fyzicky se odsouzeným do rukou peníze nedostanou. Tedy alespoň oficiálně ne. V rámci tzv. druhého života odsouzených však dokážou někteří překonat i tuto bariéru.

Mít možnosti a mít „majetky“, to je ve vězení jedním z předpokladů snadnějšího života. Jako „majetky“ vězni označují jimi žádané statky. Asi nepřekvapí, že nejžádanějším statkem je ve vězení tabák. „Není nic, co byste si tady za tabák nekoupila. Všechno se přepočítává na tabáky,“ prozrazuje odsouzený Honza. Ostatně i stránky z bible, rozdávané při mši, se kolikrát trhají na balení cigaret… Vedle tabáku je žádaná káva, čaj, prášky, drogy i mobilní telefony. Hodnota mobilního telefonu je ve srovnání s vnějším světem několikanásobná. „Třeba za mobil, který by byl venku za pětistovku, tady dáte klidně pět tisíc,“ pokračuje Honza a na moji otázku, jak taková platba probíhá, říká: „No, úplně jednoduše, budu mít návštěvu, dám rodině číslo účtu nebo adresu, ti pošlou peníze složenkou a přinesou mi takovej ten ústřižek. Nebo můžou poslat peníze normálně na účet, ale spíš složenkou. Já pak ústřižek ukážu tomu, co mi má dodat mobil. No, a on mi ho donese. Ale mít mobil, to není zas žádná výhra. Každej za váma chodí a chce si zavolat. Někomu pak nedáte a on vás natře a hned je filcunk.“ Pojmem filcunk je označována prohlídka vězeňských cel. Se statky se pak obchoduje v rámci barterové směny. Nabízeny jsou ovšem také služby – ať už v podobě ochrany odsouzeného, tetování, či sexuální služby.

Kápové a koniny

Ve vězeňském prostředí existuje jistá forma nepsané hierarchie a rovnost mezi odsouzenými zde nehledejte. Na vrcholu pomyslné vězeňské hierarchické pyramidy stojí odsouzení, kteří disponují největší mocí. Moc se projevuje množstvím „majetků“, ale taky fyzickou silou, schopností psychologické manipulace i vězeňskou historií odsouzeného. Fyzická síla je důležitá, svaly otevírají možnosti, jak ustát tlak ostatních vězňů, nebo jak se naopak stát sám aktivním utlačovatelem. Na dně pomyslné vězeňské hierarchie jsou tzv. koniny, což je někdo, kdo posluhuje ostatním odsouzeným. Kdo je to konina, přibližuje vězeň Libor: „Tady to zkouší na každýho. My už se známe, co běháme po těch kriminálech. Ale v prvním trestu, to přijdete a jdete na vazbu. To je první místo. Pak přijdete do kriminálu – přibyl –, to je druhý místo. Teď jdete na oddíl, to je třetí místo. Takže třikrát vyměníte lidi a jste vděčná, že si s někým rozumíte. Ale někdo vám třeba uvaří kávu a nechá vás umýt hrnek, příště zas a pak chce třeba umýt misku, když dojí. A já mu říkám: ,Ty kámo, co to ze mě děláš, vždyť ty ze mě děláš koninu!‘“ Udělat z druhého koninu předpokládá schopnost psychologické manipulace. Psychologická manipulace je pak každodenní subtilní formou demonstrace moci, jejímž cílem je získat nad druhým převahu často zaštiťovanou vyvolanými pocity strachu či méněcennosti. „Někdy si je nechaj chodit pro nákupy, jindy za ně uklízí, myjí nádobí po jídle. On dojí, odkopne talíř a on ho sebere, pustí tužku, on ji zvedne. A to vidíš, když tam jdeš. Já tam přijdu, některej dojí a nechá to tam, jak to je, jinej to pak za něj myje,“ prozradil mi Marek, dozorce.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace