5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Nahradí autopilot člověka?

Nahradí autopilot člověka?

Autor: Jiří Vašek | Datum: 1.10.2008 | Vydání: 10/2008

Řízení letu nad Tichým oceánem převzal autopilot. Po čase začal jeden z motorů ztrácet výkon. Letadlo se začalo stáčet doprava. Autopilot zahájil protiopatření, letadlo pokračovalo v původním kurzu. Motor ztrácel výkon dál, až autopilot nebyl schopen let korigovat. Letadlo se převrátilo, stočilo dolů, ztratilo vztlakovou sílu. Nastal nekontrolovatelný pád z výšky 12,5 km. Když se pilotům podařilo získat kontrolu nad letadlem, bylo méně než 3 km nad hladinou …

Vyšetřovatelé této letecké události zjistili, že autopilot zvládal veškeré aktivity během běžných letů velmi dobře. Zvládal je dokonce tak dobře, že posádka se cítila naprosto klidná a bezstarostná. Automatizaci bezmezně důvěřovala, proto jí přenechala vykonávání všech činností bez patřičného dozoru. Piloti ani předepsaným způsobem nekontrolovali stav palubních přístrojů. Kdyby to totiž udělali, všimli by si úbytku výkonu motoru mnohem dříve. Pokud by letadlo řídili sami, zjistili by to ihned.

Paradoxy automatizace

Automatizace poskytuje lidem větší komfort, zvyšuje efektivitu, kompenzuje slabosti, zlepšuje výkon, ulehčuje práci a vykonává tu, kterou člověk zvládat nemůže nebo nechce.

Představa, že se zbavíme všech náročných nebo nudných činností a přenecháme je někomu či něčemu jinému, je velmi lákavá. Ovšem, jak dokládá letecká událost z roku 1986, která jen zázrakem neskončila tragicky, tak jednoduché to přece jenom není.

Na jedné straně automatizace přináší obrovské výhody, na druhé mnohá úskalí a problémy, a to i v případě „běžné automatiky“, kterou používáme doma - jistě si každý vybaví situaci, v níž nás nechala na holičkách pračka, myčka na nádobí, centrální topení, mikrovlnná trouba… Člověk i přístroj mají někdy o řešení jinou představu. Většina automatických systémů pracuje spolehlivě (na trhu by jinak asi moc dlouho nevydržely), někdy dokonce pracuje tak dobře, že jim lidé důvěřují více, než by opravdu měli. Když automatika selže, mohou být v mnoha oblastech dopady katastrofální. Nebo přinejmenším horší, než kdyby v podobné situaci selhal člověk.

Dokud kávovar připravuje kávu, kopírka kopíruje, autopilot řídí let, jeví se všechno v pořádku. Při interakci mezi automatickým systémem a člověkem však není důležitá míra spolehlivosti (vyjádřena např. v procentech), ale to, jak člověk spolehlivost vnímá. Jeho důvěra souvisí s tím, nakolik se systém chová podle jeho očekávání - pokud by se tedy člověk choval racionálně, důvěra v systém by byla přímo úměrná skutečné spolehlivosti systému. Takto ale většina lidí není schopna uvažovat. Člověk někdy spolehlivost systému přeceňuje a důvěřuje mu příliš, někdy ji zase zbytečně podceňuje.

Někteří lidé určité činnosti raději vykonávají sami, přestože by je stejně tak dobře vykonával i počítač. Buď nevěří, že by je systém zvládl, nebo je prostě dělají rádi. Problematická je i důvěra k různým varovným systémům s vysokým podílem falešných poplachů; například alarmy v autech reagující i na bezděčný dotyk či domovní zabezpečovací systém, který vyhlásí poplach kvůli procházející kočce či letícímu hmyzu.

Důvěřuj, prověřuj

Když se snažíme domluvit se s kopírkou, která nás tvrdošíjně přesvědčuje, že takhle přece text kopírovat nechceme, a přitom chceme přesně tohle, je to spíše frustrující. Selhání automatiky v letadle může být tragické. Proto je jejímu vývoji a testování věnována velká pozornost. Ironií je, že mnohdy automatické systémy selhávají v nejnáročnějších okamžicích, kdy je člověk nejvíce potřebuje. I tento fakt zvyšuje nedůvěru některých pilotů vůči automatice, jejímž důsledkem může být snížení efektivity letu. Pilot, který nedůvěřuje palubnímu systému a raději létá manuálně, se pravděpodobně rychleji unaví a bude létat s vyššími náklady na palivo.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace