5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Narcisové mezi námi

Narcisové mezi námi

Autor: Miroslav Orel | Datum: 31.10.2014 | Vydání: 11/2014

Štíhlá drobná žena s vlasy pečlivě staženými do copu se rozhlédla po kanceláři. Snad dnes nic neopomněla. Snad neudělala žádnou chybu. Znovu zkontrolovala seřazené složky i hromádku pošty k vyřízení. Paní ředitelka se mohla objevit každou chvíli. Vzpomněla si na svůj přijímací pohovor. Jak ji uviděla poprvé – elegantní ženu s hustými blond vlasy. Vybavila si svůj dojem, že ta noblesní dáma musí být naprosto úžasná. Jak strašně moc tehdy chtěla, aby ji přijala. Stála o tu práci. A stála o to, pracovat právě pro tuto ženu… To bylo před dvěma měsíci. Celou tu dobu se nesmírně snažila. Ale zdálo se, že nic, co udělala, nebylo dost dobré. Nerozuměla změnám v náladě, nerozuměla ani vlnám tvrdé zdrcující kritiky a srdečné velkomyslné tolerance, které se u ředitelky střídaly. Proč byla s něčím přijata a druhý den za stejnou věc ostře pokárána? Věděla, že určitě dělá chyby, protože začínala. Ale že by byla opravdu až tak neschopná? V práci se postupně cítila čím dál hůř. Měla dojem, že ať udělá cokoli, vždycky to bude špatně… Z krátkého zamyšlení ji vytrhlo vrznutí dveří. Cítila, jak se jí naráz rozbušilo srdce. „Vezměte si blok a pojďte za mnou – hned,“ zavelel tvrdý hlas ve dveřích, „předpokládám, že to jste schopná zvládnout. A překvapuje mě, že musím čekat na pozdrav. Nemusím vám snad donekonečna připomínat, že jsem vaše nadřízená. Vaše neschopnost mne začíná unavovat…“

Narcisové mezi námi

V dnešním díle seriálu otevřeme poměrně rozšířenou skupinu specifických poruch osobnosti. Některé odhady výskytu celé skupiny těchto poruch překračují deset procent populace. To je tak vysoké číslo, že je takřka jisté, že jste takového člověka potkali nebo ho znáte. Kategorie specifických poruch osobnosti je zároveň velmi široká a pestrá. Z tohoto důvodu se dnes kromě obecné charakteristiky celé skupiny zastavíme pouze u jednoho konkrétního typu – narcistické poruchy. S dalšími variantami se seznámíme v příštích číslech.

Společné znaky: někdo to vždy odnese

Lidé s některou z variant specifických poruch osobnosti nemají kvalitativně žádné jiné vlastnosti než „neporuchové typy“. Jejich společným znakem však je především nerovnoměrný profi l osobnostních vlastností. Znamená to, že některé osobnostní, povahové a charakterové rysy, vlastnosti a tendence jsou výrazněji vystupňované a jiné naopak zakrnělé, nebo dokonce zcela chybějí. Kvůli tomu většinou dochází k narušení vztahů s druhými lidmi. Dalo by se říci, že existenci poruchy osobnosti vždy „někdo odnese“ – může trpět sám dotyčný nebo jeho okolí nebo všichni najednou. Mnozí přitom vůbec nemají náhled na to, že právě jejich vlastní projevy jsou poruchové – výsledkem je obviňování okolí, hledání viníků v ostatních, spory, konflikty, nekonečné výčitky apod.

Nahoru a dolů, dlouhodobě až trvale

V případě poruchových osobností se vždy jedná o stavy velmi hluboce a zpravidla celoživotně zakotvené. Jedním z typických rysů je, že se objevují období, kdy poruchové rysy dočasně ustupují a osobnost se v nich může jevit jako kompenzovaná a zdravá. Dříve nebo později se však poruchový osobnostní styl ukáže a opět se naplno projeví. Upozorňujeme na to proto, že se velmi často setkáváme s nereálným očekáváním partnerky či partnera, kolegů, členů rodiny či okolí, že se poruchová osobnost „změní“, „pochopí“, „napraví“ či „vyléčí“, případně že ji druhý vyléčí svou láskou, trpělivostí apod. Opak je pravdou, korekce je velmi obtížná – obzvláště, pokud chybí náhled a motivace ke změně. A domnělý důkaz změny bývá vesměs pouze obdobím kompenzace poruchy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace