5000
Kdo mi vypnul mozek? Psychowalkman Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Naše představy o lásce formují pohádky

Naše představy o lásce formují pohádky

Autor: Jaroslava Králová | Datum: 3.12.2008 | Vydání: 12/2008

Pohádky nás okouzlují a promlouvají k nám bez ohledu na věk. Poskytují nám poučení, potěšení, pomoc, povzbuzení, pohlazení, naději, že zlo bude potrestáno. Říkají, že odměna musí být zasloužená a že vždy je naděje na šťastný konec. Mohou poskytnout i cennou inspiraci při výběru životního partnera.

Výběr životních partnerů je v pohádkách klíčovým tématem. Setkáme se s dodržováním několika nepsaných pravidel:

Především král musí být ženatý, královna vdaná. Aby se z prince stal král, mezi základní podmínky patří oženit se. Osud jeho i osud království závisí na jeho volbě. Totéž platí pro princeznu. Jako by nás pohádky upozorňovaly na to, že je potřebné uspořádat si svůj vlastní soukromý život, abychom mohli vládnout jiným (například být vrcholovým manažerem, zákonodárcem či jinak profesně úspěšným).

Pohádková volba životního partnera/ky je volbou na celý život. Rozvod nepřichází v úvahu. Proto je klíčovým hledání a výběr toho nejvhodnějšího.

Král a královna jsou vzorem pro své poddané, nositeli hodnot a morálky. Ovlivňují, jak se bude jejich lidem a krajině žít. Pohádky nám naznačují, že kvalitní a dlouhodobý vztah je jednou z nejvyšších hodnot a nejdůležitějších potřeb v životě. Ovlivňuje nejen život dvojice, ale i jejích potomků, širší rodiny, přátel, spolupracovníků…

Hrdina/ka pohádky se při hledání životního partnera či partnerky musí osobně podrobit zkouškám. Jejich výsledek zajistí vhodnou volbu (pohádkové výběrové řízení). Hrdinové mají možnost či dokonce povinnost být při hledání svého budoucího partnera aktivní. Ono hledání je tedy záležitostí dlouhodobou, vyžadující osobní angažovanost a prokázání určitých vlastností vhodných pro partnerství.

Impulzivní volba je rizikem. Zde hraje roli neuvážený slib, nátlak rodičů, omámení bohatstvím… Pohádky ukazují, že impulzivní rozhodování může mít následky pozitivní (žabák se promění v prince), ale i tragické (Modrovous zabije své ženy). Při impulzivní, tedy nezralé, volbě nemůžeme odhadnout, jak to dopadne.

Nezmeškat vhodný čas

Čas v pohádkách současně plyne a stojí. Není stanovena doba nutná pro hledání partnera/ky. Je dlouhá s ohledem na to, co musí hrdina/ka překonat, a krátká s ohledem na jejich vlastní fyzické stárnutí. Princ, který osvobozuje princeznu (Dlouhý, Široký a Bystrozraký), nebo novomanželka, která nedostála svému slibu a v noci si posvítí na manžela, aby viděla, jak vypadá (O princezně, která lhala), nebo z nedočkavosti zničila zvířecí kůži, do které je manžel přes den zaklet (O bílém hadu), ti všichni se vydávají na dlouhou pouť s cílem osvobodit svůj protějšek, prokázat svou lásku, odpykat své provinění atd.

V pohádkách se setkáváme také se situací, že pro prince/princeznu dozrál čas, kdy by si měli vybrat partnera. A jsou vyzváni, aby to řešili. Pokud odmítají, jsou na ně vyvíjeny tlaky.

Naznačují nám pohádky, že pro založení rodiny je některé období vhodnější, že by mohlo být dokonce pozdě (například kvůli tikání biologických hodin)?

Ještě v jedné podobě se v pohádkách objevuje téma času - jako věkový rozdíl. Mladí princové a princezny bývají zakletí, například proto, že se odmítají oženit/provdat za mocné a bohaté, avšak staré, škaredé a zlé čaroděje/ čarodějnice. Běh času se zakletých osob netýká. Nestárnou. A svého vhodného partnera se dočkají.

Touha starého krále vzít si za manželku mladou dívku, kterou pro něj získá jiný (Zlatovláska, O krásné Ileaně a zahradě kouzel), dopadá špatně. Král v touze omládnout umírá.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace