5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Naučme se užít si dovolenou!

Naučme se užít si dovolenou!

Autor: Zuzana Daňková | Datum: 27.6.2017 | Vydání: 7-8/2017

Je tu léto, čas dovolených u moře, na horách i mezi památkami. Jenže má to háček – místo odpočinku se během dovolených často stresujeme a neumíme si pracovní volno skutečně užít. Proč tomu tak je? A mají pro nás psychologové nějaké rady, jak si jednou konečně pořádně odpočinout?

Naučme se užít si dovolenou!

Stres před dovolenou je pochopitelný – snažíme se vše stihnout, připravit, naplánovat… Jenže když už na dovolenou vyrazíme, problémy často nekončí. Všichni znají „cestovní horečku“ před odjezdem, ale mnohým z nás se také stalo, že nám nebylo „nic moc“ ani první dny dovolené – někdo si stěžuje, že se mu špatně spí nebo ho bolí hlava, jinému se zhorší nálada a do ničeho se mu nechce… a u některých může dojít dokonce ke zvýšení krevní tlaku. Co je to za podivnou „nemoc z dovolené“?

Pozor! Nedostatek stresu škodí!“

Psychologům to ještě není úplně jasné, ale všimli si, že příznaky se velmi podobají takzvanému imunitně rekonstitučnímu zánětlivému syndromu, tj. imunitní zánětlivé reakci následující po chvilkovém zlepšení infekčního onemocnění. Tento syndrom může vzniknout při náhlém poklesu hladiny kortikosteroidů, významných stresových hormonů. Může jít tedy o to, že když najednou odpadne stres z práce, v němž je většina z nás během roku pěkně usazena, oslabí se nám imunitní systém a naše tělo začne vykazovat příznaky nemoci. Máme prostě problém se najednou přeladit na nepřítomnost stresu…

To vede ke znepokojivé otázce – je pro nás dovolená vůbec dobrá? Zaměstnavatelé by asi ocenili negativní odpověď, ale psychologický výzkum v této otázce naštěstí stojí na straně zaměstnanců. Výzkumy ukazují, že pravidelné čerpání dovolené a nižší míra rizika vzniku srdečních onemocnění spolu souvisejí. To prokázala například ojedinělá studie „Framingham Heart Study“ prováděná již od roku 1948 univerzitou v Bostonu, která pravidelně každý rok sleduje zdravé jedince a zkoumá vztah mezi srdeční činností, životním stylem, enviromentálními faktory a dědičností.

Přestože studie stále běží, je již dnes jasné, že existuje vztah mezi malou četností dovolených a onemocněními srdce. Jen si musíme dávat pozor – to nemusí znamenat jen to, že dostatek volna nás ochrání před infarktem. Může to být totiž i tak, že lidé, kteří pravidelně čerpají dovolenou, žijí obecně zdravěji i během pracovního roku. Pokud chceme být zdraví, chce to tedy pro jistotu snažit se pečovat o svou pohodu i během pracovního procesu.

Již klasickým psychologickým zjištěním je, že pro odpočinek a načerpání sil je celkem jedno, jak dlouhá dovolená bude a co na ní budeme dělat. Lidé jsou po dovolené skutečně spokojenější a méně si v práci stěžují na zdravotní problémy, ale to trvá maximálně měsíc – většinou i méně, tak týden nebo dva. Škoda… Budete ale asi souhlasit s tím, že tohle zjištění psychologů skutečně naší zkušenosti odpovídá. Po týdnu člověku přijde, že už z kanceláře nevypadl nejméně rok.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace