5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

Autor: Matyáš Zrno | Datum: 1.11.2016 | Vydání: 11/2016

Je hrubý, neotesaný, vulgární. Zdá se, že jediné, co umí, je chvástat se. Z rozhovorů i prezidentských debat je naprosto jasné, že se nezatěžuje fakty. Že říká, co mu slina na jazyk přinese. Že o světě toho moc neví. A i když slovo „sexistický“ je díky svému nadužívání kvůli každé hlouposti už trochu zprofanované, tak jestli někdo dokonale naplňuje pojem sexismus, je to právě on – Donald Trump.

Nebezpečná přitažlivost „vůle k moci“

Chlubil se, že spal s nejhezčími ženami planety, chlubil se, že když je celebritou, tak si prostě každá žena nechá všechno líbit. Vyšlo najevo, že i když brojí proti ilegální imigraci, zaměstnával ilegální imigranty. Že i když mluví o ozdravění státních financí, sám se vyhýbal placení daní. Mluví o razantním použití americké síly třeba proti Islámskému státu, ale sám se kdysi vyhnul vojenské službě ve Vietnamu a přitom ještě urážel senátora McCaina, kterému ve vietnamském zajetí zlámali všechny kosti. A především – z každé jeho věty, z každého pohybu, je nade vší pochybnost jasné, že ten chlap je nebezpečný egomaniak. Jenže tohle všechno je dávno známé. Otázka zní: Jak je možné, že mu to všechno prochází?

Chlap s gulama

Podle všech analytiků měl být dávno politicky mrtvý. „Nemyslí tu kandidaturu vážně,“ tvrdili ze začátku. „Neprojde primárkami,“ tvrdili potom. „Nemá šanci proti Clintonové,“ říkají nyní. Jak to dopadne, není v době uzávěrky tohoto čísla ještě jasné, ale i když prohraje, tak fenomén Trump překvapil všechny a leckterému zasloužilému politologovi uštědřil pěknou „ťafku“. Je to důkaz toho, jak snadno se uzavíráme v bezpečných zdech zaběhaných klišé. Jak snadno podléháme „Group thinkingu“, kolektivnímu myšlení. Trumpem natolik pohrdali, Trump jako prezident byl natolik nepředstavitelný, že to prostě nebyli ochotni vůbec připustit. Asi jako pražská inteligence prostě nebyla schopna akceptovat, že Miloš Zeman může porazit Karla Schwarzenberga. Je to taky důkaz toho, jak elity žijí ve svých bublinách. Elity si pochvalují globalizaci a (správně) uvádějí, že díky svobodnému obchodu roste HDP. Ano, národní bohatství roste, ale konkrétní bohatství klesá. Třeba bohatství toho dělníka, který pracoval v továrně, kterou přesunuli do Číny i do Mexika. A Trump k takovým lidem mluví a oslovuje je. Ano, je bizarní, že miliardář a playboy se stal mluvčím chudých pracujících Američanů. Ale možná je to tím, že nikdo jiný si na ně předtím nevzpomněl.

Trump ukazuje, jak moc je v politice nutná ona „vůle k moci“. Jak to kdysi vystihl Mirek Topolánek, když řekl, že „politiku musí dělat chlap s gulama“. Z Trumpa je cítit vůle k moci. A je z něj cítit ochota říkat, co ho napadne, a absolutně se netrápit tím, co si o tom myslí ostatní. A to je možná to nejpodstatnější. Amerika je zemí, kde politická korektnost dusila veřejnou debatu.

Každý veřejně činný člověk musel vážit každé slovo, aby se náhodou nedotknul žen, černochů, homosexuálů, chudých, tlustých, hubených… Prezident Harvardovy univerzity Lawrence Summers musel rezignovat jen proto, že v jedné dosti dlouhé přednášce zmínil, že chlapci mají na matematiku větší talent než děvčata. Podle direktivy Obamovy administrativy nesmějí vojáci v Afghánistánu pohrdlivě mluvit dokonce ani o svých nepřátelích z Tálibánu. Zaměstnavatelé nesmějí diskriminovat při zaměstnávání propuštěné kriminálníky, protože by to mělo „negativní vliv na menšiny“. Z jedné kalifornské školy poslali domů studenty, kteří měli na triku americkou vlajku, protože zrovna probíhal nějaký mexický svátek a mexičtí studenti by se mohli cítit uraženi. A hlavní veřejné téma dneška je boj o transgender záchody neboli záchody přístupné komukoliv – gender je přece prostupná kategorie, takže pokud muž prohlásí, že se cítí být ženou, nikdo nemá právo mu nařizovat, že to tak není…

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace