5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Někdy se těžko pozná, kdo je z jaké planety

Někdy se těžko pozná, kdo je z jaké planety

Autor: Matyáš Zrno | Datum: 28.4.2017 | Vydání: 5/2017

Miroslav Janek je režisér, Michal Roškaňuk je autista. Společně vytvořili laskavý film o dětech s poruchou autistického spektra, lidově „autistech“. Jejich Normální autistický film sbírá ocenění, kde se dá - doma i v zahraničí. Získal první cenu na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě i cenu za nejlepší dokument na Českém lvu. Oba autoři si ale nejvíc cení toho, že měli možnost přiblížit společnosti trochu jiný svět autistických dětí. Normální autistický film nyní objíždí v rámci festivalu Jeden svět česká města. A s ním i jeho autoři a protagonisté.

Někdy se těžko pozná, kdo je z jaké planety

Nejste už „urozhovorovaní“? A „ufestivalováni“?

Miroslav Janek: To ano. (smích) Michal Roškaňuk: Já jsem na druhou stranu hodně upovídaný…

Kolik jste dali rozhovorů?

Miroslav Janek: Nemám tušení, to začalo loni v listopadu po premiéře. A teď to od konce ledna putuje po mezinárodních festivalech a díky Jednomu světu je to asi ve dvaceti městech. Všude nás chtějí a asi na dvanácti nebo čtrnácti promítáních jsme byli.

Čekali jste takový úspěch?

Miroslav Janek: Já teda ne. Takový zájem, abych jezdil z festivalu na festival, a aby se dokonce promítání překrývala, jsem nezažil. Tbilisi, Istanbul, Varšava… člověk neví, kam dřív jet.

Takže autisti trumfli i Olgu Havlovou… (Miroslav Janek je autorem dokumentu o někdejší první dámě.)

Miroslav Janek: Mnohonásobně. Na Olgu do kina nikdo nešel...

Michal Roškaňuk: To je možná hodně o tom, že Míra nedělá filmy, aby se zalíbil, ale aby se líbily jemu. Ale díky tomu mu vznikají pod rukou tak dobré věci. Ale autismus začíná být teď takové módní téma, tak se to sešlo. Objevila se česká prvotina a navíc tak netypicky pojatá – hlavní slovo tu mají autisti, ne odborníci.

Jak jste se vlastně dostali dohromady? Filmař a člověk, který je sám autista (trpí Aspergerovým syndromem – je „aspík“) a zároveň pracuje v neziskové organizaci Adventor, která autistům pomáhá.

Miroslav Janek: Dal nás dohromady kameraman Matěj Němec, který se snažil natáčet o autistech a po roce zjistil, že nějak neví, jak dál…

Michal Roškaňuk: Ono to začalo akcí jménem Putování, při které lidé s autismem putují po nějaké trase, a když je třeba někde po cestě zájem, udělají tam besedu. Matěj to měl dokumentovat a nakonec se dostal k producentovi Janu Macolovi a ten měl tu šťastnou ruku, že to dal Mirkovi. Miroslav Janek: No, a já se pak seznámil s Michalem, který pořádá v Divadle Kampa takový program: besedy s autistickými hosty a odborníky „Přicházíme v míru“. Já totiž o tom předtím nic nevěděl. A Michal mě seznamoval s dalšími a dalšími autisty, abych si z nich vybral.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 5/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace